Zielonka uczciła Narodowe Święto Niepodległości

Zielonka uczciła Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień w polskim kalendarzu – czas pełen radości, ale i refleksji nad historią naszego kraju. W tym roku obchody 11 listopada w Zielonce miały wyjątkowy charakter! Rozpoczęliśmy je od pierwszego Biało-Czerwonego Biegu, który połączył sportową rywalizację z patriotycznym duchem. W Parku Dębinki na uczestników czekał także piknik historyczny, gdzie odbywały się warsztaty i pokazy historyczne. Po aktywnym poranku nadszedł czas na chwilę refleksji – przy pomniku „Rota” oddaliśmy hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Obchody zakończył niezapomniany koncert, który za sprawą ponadczasowych utworów przeniósł publiczność w nostalgiczną podróż przez dekady. – informuje ratusz

Sportowe emocje w Parku Dębinki

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy na sportowo. Park Dębinki tego dnia zamienił się w trasę biegową i miasteczko historyczne pełne ciekawych atrakcji. Sportową rywalizację zawodnicy rozpoczęli od rozgrzewki, która wprowadziła wszystkich w odpowiednią atmosferę. Jako pierwsi na starcie zameldowali się najmłodsi Zielonkowianie. W ramach biegów familijnych rywalizowali w różnych grupach wiekowych i na różnych dystansach. Młodzi zawodnicy zostali przyjęci bardzo entuzjastycznie i otrzymali głośny doping od kibiców!

Tuż po godzinie 11 zrobiliśmy przerwę w sportowej rywalizacji, aby o 11:11 wspólnie odśpiewać hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wystartował pierwszy w Zielonce Biało-Czerwony Bieg! Zawodnicy pokonali około 5 km na trasie Dębinki – ul. Lipowa – ul. Wolności – Glinianki (pętla wokół Glinianek) – ul. Wolności – ul. Lipowa – Dębinki. Wraz z biegaczami wystartowali także uczestnicy Nordic Walking, którzy przemierzyli około 1 km trasę w Parku Dębinki. Tego dnia nie liczył się wynik, lecz radość z bycia razem, wspólnego świętowania oraz oddania hołdu tym, którzy poświęcili życie za naszą wolność i niepodległość. Wszyscy zawodnicy byli gorąco wspierani przez zielonkowską publiczność, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Pierwszy Biało-Czerwony Bieg oraz piknik historyczny były dla nas doskonałą okazją, aby połączyć sportową rywalizację z patriotycznym świętowaniem. To wspaniałe, że mieszkańcy Zielonki tak aktywnie zaangażowali się w obchody, tworząc atmosferę jedności i wspólnego przeżywania tego wyjątkowego dnia. Cieszymy się, że zarówno dzieci, jak i dorośli znaleźli w tych wydarzeniach coś dla siebie – podkreślił Adam Lisiecki, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce.

Spotkanie z historią w Zielonce

Podczas gdy na trasie biegowej trwały sportowe zmagania, w miasteczku historycznym również wiele się działo! Za oknem króluje jesień, co stało się inspiracją do kreatywnych warsztatów. Uczestnicy wykorzystywali więc jesienne liście do stworzenia bukietów i innych ciekawych kompozycji, które podkreślają urok tej wyjątkowej pory roku. Nie zabrakło również biało-czerwonych akcentów – każdy miał okazję wykonać patriotyczne opaski na włosy i kotyliony.

W Parku Dębinki historia ożyła na nowo. Pojawiły się postacie historyczne w strojach z dawnych lat, a uczestnicy mogli zobaczyć, jak wyglądały m.in. punkt komisji lekarskiej, stanowisko artylerii i musztra oddziału piechoty. Aby uczcić to radosne święto, organizatorzy zaprosili mieszkańców do wspólnego Poloneza. Zaproszenie spotkało się z entuzjastycznym odzewem mieszkańców, którzy, chętnie dołączyli do tańca. Chłodna, jesienna pogoda nie zniechęciła nas do świętowania. Tym bardziej, że oprócz sportowych emocji, uczestników rozgrzewały ciepła herbata i gorąca zupa.

Pamięć o bohaterach – uroczystości przy pomniku „Rota”

Kiedy atrakcje w Parku Dębinki dobiegły końca, przenieśliśmy się przed pomnik „Rota”. Zgromadzeni wśród drzew, oświetlonych światłem pochodni, poczuliśmy wyjątkową atmosferę zadumy. To właśnie tutaj, w ciszy otaczającego nas lasu, oddaliśmy hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą niepodległość. Szczególne miejsce w tej pamięci zajmują harcerze i mieszkańcy Zielonki, którzy w tragicznych okolicznościach stracili życie z rąk okupanta. Druhowie z 86 Warszawskiej Drużyny Harcerzy, chcąc uczcić Święto Niepodległości, rozwiesili fragmenty „Roty” Marii Konopnickiej na ulicach Zielonki. Przed pomnikiem „Rota” uczestnicy uroczystości wysłuchali odczytanej relacji jednego z ocalałych – Tadeusza Cieciery. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski:

To bardzo budujące, widzieć nas wszystkich zgromadzonych w tym szczególnym dniu, kiedy wspólnie świętujemy niepodległość naszej Ojczyzny. 11 listopada to czas radości, ale także głębokiej refleksji nad drogą, którą przeszliśmy, by odzyskać wolność. Miejsce, w którym się spotkaliśmy, nie jest przypadkowe. Upamiętnia wydarzenia z 1939 roku, kiedy nasi mieszkańcy oddali życie za miłość do Ojczyzny. Ich poświęcenie jest symbolem odwagi i oddania, które na zawsze pozostaną częścią naszej historii.

Po odczytaniu Apelu Poległych i wspólnym odśpiewaniu „Roty”, przed pomnikiem zostały złożone kwiaty. Wieniec w imieniu społeczności Miasta Zielonka wspólnie złożyli Burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski, Zastępca Burmistrza Tomasz Pieloszczyk, Sekretarz Miasta Renata Jóźwiak, Skarbnik Monika Sopińska, a także Księża Proboszczowie parafii w Zielonce, Radni Miasta, Dyrektorzy szkół i przedszkoli, Dyrektorzy miejskich jednostek, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy.

Wiązanki złożyli również przedstawiciel Zarządu i Rady Powiatu Wołomińskiego Radny Jarosław Łossan, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce, Zespołu Szkół w Zielonce, Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Po uroczystościach pod pomnikiem „Rota”, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę.

Muzyczna podróż ku wolności

 

Po pełnym emocji dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wieczór zwieńczył niezwykły koncert „O Polsce i o Wolności”, który odbył się w Ośrodku Kultury i Sportu. Atmosfera była wyjątkowa, a scena rozbrzmiała ponadczasowymi utworami współczesnych artystów, które poruszyły serca publiczności. Już od pierwszych dźwięków widownia włączyła się do wspólnego śpiewania razem z wykonawcami. „Utwór „Sen o Victorii” wywołał ogromne emocje, a publiczność nagrodziła wykonanie gorącymi oklaskami. Chwilę później, „Kocham Wolność” Chłopców z Placu Broni zaśpiewała razem cała sala.

Na scenie wystąpili: Ania Rosochacka – wokal, Michał Grobelny – wokal, Kamil Barański – piano, Paweł Biderman – gitara, Marcin Markuszewski – bas, Bartłomiej Pająk – perkusja. – relacjonuje UM Zielonka

Źródło: UM Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka - utrudnienia w ruchu w osiedlu Poligon

Zielonka – utrudnienia w ruchu w osiedlu Poligon

Do czwartku 14 listopada, wystąpią utrudnienia w ruchu na terenie osiedla Poligon. Ma to związek z prowadzoną inwestycją budowy drogi gminnej w osiedlu. [...]
0 komentarzy
Zielonka - rozpoczęło się układanie asfaltu na osiedlu Poligon

Zielonka – rozpoczęło się układanie asfaltu na osiedlu Poligon

Budowa drogi na osiedlu Poligon wchodzi w decydującą fazę. Dziś rozpoczęło się układanie nawierzchni asfaltowej, co jest jednym z końcowych etapów inwestycji.  Nowa [...]
0 komentarzy
Zielonka w nowym świetle LED

Zielonka w nowym świetle LED

W długie, jesienne wieczory ulice Zielonki rozjaśnia teraz jasne, białe światło. Jest to efekt zakończonej inwestycji. Nowe oświetlenie LED zastąpiło stare lampy sodowe. [...]
0 komentarzy
Sukcesy młodego judoki z Zielonki

Sukcesy młodego judoki z Zielonki

W ostatnim czasie Albert Pak, młody judoka z Zielonki, odniósł podwójny sukces na arenie krajowej. Po zdobyciu złotego medalu w Mistrzostwach Polski U16 [...]
0 komentarzy
Podsumowanie weekendu rozgrywek UKS BANKÓWKA

Podsumowanie weekendu rozgrywek UKS BANKÓWKA

Krzysztof Rybacki  z UKS BANKÓWKA Zielonka zebrał dla czytelników Życia Powiatu garść informacji i komentarzy po minionym weekendzie zmagań sportowych zawodników i zawodniczek [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.