Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt narodowych, głęboko wpisane w polską tożsamość i historię. Z tej okazji 7 listopada społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach zorganizowała wyjątkową uroczystość, świętując 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość pełna patriotycznego ducha
W sali gimnastycznej szkoły zebrali się uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, w tym burmistrz Miasta i Gminy Jadów, Rafał Rozpara. Atmosfera była podniosła, pełna wzruszenia i dumy z polskiej historii. Akademia była hołdem złożonym wszystkim tym, którzy dla „naszej ojczyzny, naszej Polski i naszego domu” oddali swoje życie, by przyszłe pokolenia mogły żyć w wolności.
Motyw przewodni: „Moja Ojczyzna, Moja Polska, Mój Dom”
Centralnym punktem akademii była inscenizacja z mottem: „Moja Ojczyzna, moja Polska, mój dom”. Te słowa przypominały o głębokim znaczeniu patriotyzmu oraz wartości, jakie niesie ze sobą wolność. Wspólnie z burmistrzem wysłuchano pieśni patriotycznych, które poruszyły serca obecnych i przeniosły ich myślami do czasów, gdy Polacy zmagali się o suwerenność.
Muzyczna podróż do przeszłości i współczesności
Podczas akademii zaprezentowano różnorodne formy artystyczne. Nowoczesny teledysk rapera młodego pokolenia, wyrażający miłość do ojczyzny, wprowadził element współczesnej refleksji nad patriotyzmem. Z kolei utwory klasyczne, w tym polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, wypełniły salę nutami, które głęboko rezonowały z tematem uroczystości.
Młodzi recytatorzy na wysokości zadania
Wielkie wrażenie na zgromadzonych wywarły występy młodych recytatorów, którzy z pasją i zaangażowaniem przedstawili patriotyczne wiersze. Te wzruszające deklamacje, przy akompaniamencie znanego poloneza, były hołdem dla tych, którzy złożyli ofiarę na ołtarzu ojczyzny.
Patriotyzm – dar i obowiązek
Dla minionych pokoleń wartości takie jak niepodległość, ojczyzna i patriotyzm miały ogromne znaczenie. Miłość do ojczyzny to nie tylko piękne słowa, to dar, który trzeba pielęgnować. Tę myśl podkreślono podczas akademii, przypominając, że spokój, w jakim żyjemy dzisiaj, jest zasługą tych, którzy poświęcili swoje życie. To dziedzictwo, które nakłada na nas obowiązek pamięci i wdzięczności.
Lekcja dla młodego pokolenia
Jednym z najważniejszych przesłań uroczystości było podkreślenie, że współczesna młodzież powinna dostrzegać wartość życia w wolnej Polsce i dążyć do tego, aby ich codzienne działania, nauka i praca były wyrazem szacunku dla tych, którzy walczyli o niepodległość. Akademia miała na celu zaszczepienie w młodych ludziach świadomości, że to, co mają, to nie tylko zasługa teraźniejszości, ale dług, jaki powinni spłacać swoim życiem i postawą wobec ojczyzny.
Duma i wdzięczność
Akademia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Urlach była nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale przede wszystkim czasem refleksji nad tym, co oznacza być Polakiem. Wzruszające występy, obecność lokalnych władz i zaangażowanie społeczności szkolnej stworzyły niezapomnianą atmosferę, pełną dumy i szacunku dla minionych pokoleń. W ten sposób Zespół Szkolno-Przedszkolny w Urlach po raz kolejny pokazał, że pielęgnowanie pamięci o przeszłości to najlepsza lekcja patriotyzmu, którą można przekazać młodzieży.
– Miłość do ojczyzny to nie slogan. To dar, który należy pielęgnować, to obowiązek. Jesteśmy wdzięczni za spokojne domy. Pamiętamy o ich wielkim darze, jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny. Staramy się wpoić naszej młodzieży, że ich życie, nauka, praca, wiara będą choćby częścią długu jaki powinniśmy spłacić wobec poległych rodaków. – podkreśla dyrekcja i kadra pedagogiczna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach