Marki – Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Marki, Rocznica powstania, Polskiego, Państwa Podziemnego

27 września o godz. 12.00 przed pomnikiem w Markach upamiętniającym walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków” obchodzono święto Polskiego Państwa Podziemnego.

Święto to uchwalił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (11 września 1998 r.) dla uczczenia pamięci Polaków, którzy w 1939 roku powołali do życia tajne państwo ze wszystkimi jego strukturami: parlamentem, do którego weszli przedstawiciele wszystkich partii, rządem, wymiarem sprawiedliwości, skarbem i gospodarką, szkolnictwem, zdrowiem i pomocą społeczną, kulturą, a także armią. Polskie Państwo Podziemne działało na terenach okupowanych od 1939 do 1945 i było fenomenem w wojennej Europie.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu polskiego. Zastępca Burmistrza Paweł Pniewski przywitał przedstawicieli mieszkańców, grono pedagogiczne, uczniów mareckich szkół, Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta, delegację Mareckiej Rady Seniorów. W krótkim przemówieniu przypomniał w jak tragicznym położeniu znalazła się nasza ojczyzna po wkroczeniu wojsk sowieckich i rozpoczęciu wojny na dwa fronty. Następnie oddał głos regionaliście – Antoniemu Widomskiemu.

Pan Antoni przypomniał, że nie byłoby Polskiego Państwa Podziemnego, gdyby nie chęć oporu polskich obywateli, którzy nie składali broni i walczyli z okupantem bardzo wieloma sposobami.

Państwo Podziemne to struktura cywilna i wojskowa, o czym musimy pamiętać. I chociaż prawie wszyscy wiemy czym zajmowało się ramię zbrojne – Służba Zwycięstwu Polski – czy potem Armia Krajowa, to czasem zapominamy, że istniały też ogromne struktury cywilno – administracyjne jak Rząd RP na uchodźstwie, wymiar sprawiedliwości, ministerstwa skarbu i zdrowia czy delegatura krajowa – dodaje historyk.

Polskie Państwo Podziemne to także tajne nauczanie tysięcy dzieci, pro polskie przedstawienia, akcje małego sabotażu czy rozrzucanie antyniemieckich ulotek. Nie można zapominać, że za tego typu działania groziły okrutne kary. Polskim Państwem kierował Rząd RP na uchodźstwie. Tego typu organizacja była fenomenem w skali Europy, nigdzie poza Polską nie istniał tak prężny ruch oporu wobec okupantów.

Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem a wice-burmistrz Paweł Pniewski podziękował przybyłym za udział w obchodach. Modlitwę odmówił ks. Marcin Gierada – wicedyrektor Michalic Szkół w Markach.

Pod pomnikiem wieńce złożyli przedstawiciele mareckich placówek oświatowych oraz w imieniu mieszkańców – wiceburmistrz Paweł Pniewski, Antoni Widomski i Krystyna Paciorek z Mareckiej Rady Seniorów.

Więcej informacji z Marek

Marki – Jarmark Świąteczny przy ciuchci

Po przerwie, jarmark świąteczny wraca na skwer przy ciuchci.  W programie występy wokalne na scenie dzieci z mareckich szkół i przedszkoli oraz koncert [...]
0 komentarzy
Marki - efektowne zwycięstwo na koniec rundy

Marki – efektowne zwycięstwo na koniec rundy

Jesienią piłkarze Marcovii zdobyli 29 pkt. To daje im obecnie piąte miejsce w tabeli Na zakończenie rundy jesiennej Marcovia pokonała na Kasbud Arenie [...]
0 komentarzy
Bezpłatne przejazdy „elek” w Markach – udogodnienia w komunikacji dla mieszkańców z Marecką Kartą Mieszkańca

Bezpłatne przejazdy „elek” w Markach – udogodnienia w komunikacji dla mieszkańców z Marecką Kartą Mieszkańca

Marki przygotowują się na prawdziwą rewolucję w systemie komunikacji miejskiej. Już od Nowego Roku linie autobusowe „L” mają być bezpłatne dla posiadaczy Mareckiej [...]
0 komentarzy
Marki - Budowa miejskiego żłobka– większa dotacja, większe możliwości

Marki – Budowa miejskiego żłobka– większa dotacja, większe możliwości

Projekt budowy pierwszego miejskiego żłobka przy ul. Zygmuntowskiej w Markach to jeden z najważniejszych punktów inwestycyjnych w planowanym budżecie miasta na 2025 rok. [...]
0 komentarzy
Marki - Bogatsze półki biblioteki

Marki – Bogatsze półki biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta Marki otrzymała dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.