Jak, dokąd i czym przemieszczają się m.in. mieszkańcy? Odpowiedź na to pytanie przyniesie ankieta, która będzie prowadzona od 1 października do 30 listopada 2024 r. w całej metropolii stołecznej. Ankieterzy będą odwiedzać losowo wybrane lokale mieszkalne, by przeprowadzić wywiad z wszystkimi członkami gospodarstwa domowego, którzy skończyli przynajmniej 6 lat.
Ostatnie takie badanie było realizowane w 2015 r. Od tego czasu wiele zmieniło się w systemie komunikacji w metropolii warszawskiej. W przypadku Marek kamieniami milowymi były: oddanie do użytku obwodnicy Marek oraz wprowadzenie pierwszej strefy biletowej komunikacji miejskiej.
Jak będzie wyglądać badanie ankietowe?
Badanie jest dobrowolne i anonimowe (żadne informacje nie będą wykorzystane w sposób pozwalający na zidentyfikowanie pytanej osoby). Ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców w środy, czwartki, piątki lub soboty. Przedmiotem wywiadu będą wszystkie podróże odbyte w dniu poprzedzającym wizytę ankietera (lub w czwartek w przypadku wywiadów prowadzonych w sobotę).
Ankieterzy zapytają m.in.:
- o cele podróży
- o wykorzystane środki transportu
- o godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży
Uwaga! Ankieterzy z firmy PBS realizującej badania będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz kopię listu dokładniej wyjaśniającego cel badania.
Badaniem objęte zostaną następujące gminy: Warszawa, Nowy Dwór Mazowiecki, Czosnów, Pomiechówek, Zakroczym, Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew, Wołomin, Kobyłka, Marki, Radzymin, Ząbki, Zielonka, Klembów, Tłuszcz, Halinów, Sulejówek, Mińsk Mazowiecki (gminy miejska i wiejska), Dębe Wielkie, Otwock, Celestynów, Józefów, Karczew, Wiązowna, Kołbiel, Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Prażmów, Tarczyn, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Piastów, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Ożarów Mazowiecki, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Stare Babice, Jaktorów, Leoncin, Kampinos.
Niezależnie od badania ankietowego zostaną zrealizowane w metropolii warszawskiej:
- pomiary natężenia ruchu samochodowego
- pomiary liczby pasażerów w pociągach
Im dokładniejsze informacje zostaną zebrane, tym lepiej będzie można zaplanować zmiany w systemie transportowym naszej metropolii i dostosować je do aktualnych potrzeb mieszkańców – czytamy w informacji na temat badania.