Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą komendy stołecznej zatrzymali cztery osoby, które na terenie Nadarzyna i Wólki Kosowskiej sprzedawały odzież i galanterię z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi znanych światowych marek. Wartość czarnorynkowa zabezpieczonego towaru to około 30 milionów złotych. Zatrzymani odpowiedzą z Ustawy prawo własności przemysłowej. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Podrobiony towar wielu światowych marek zabezpieczyli policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą.
Z informacji, do których dotarli funkcjonariusze wynikało, że grupa osób w wieku od 34 do 49 lat, może wprowadzać do obrotu produkty z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi. Policjanci podjęli obserwację terenu w Nadarzynie, gdzie znajdowały się magazyny, z jak się okazało, trefnym towarem.
Na miejscu zauważyli mężczyznę kierującego VW Passatem, który podjechał pod jeden z magazynów. Tam znani mu mężczyźni przekazali kierowcy paczki wypełnione towarem, które zapakowali do bagażnika i wnętrza samochodu. Policjanci nieustannie obserwowali kierującego, jak również magazyny, który samochodem skierował się do bramy wyjazdowej i tam go zatrzymali. Okazał się nim 33-letni obywatel Turcji. Policjanci potwierdzili, że przewoził on paczki z towarem opatrzonym zastrzeżonymi znakami towarowymi wielu światowych marek, w tym buty, skarpety, odzież i perfumy. Towar został zabezpieczony.
Obserwujący teren policjanci w trakcie rozmowy z 33-latkiem potwierdzili swoje wcześniejsze przypuszczenia. Okazało się, że zakupił on towar od trzech obywateli Sri Lanki i jednego obywatela Turcji. W związku z tym w rejonie jednego z magazynów zatrzymali wskazane osoby w wieku od 34 do 49 lat. Z wcześniejszych ustaleń wynikało, że już wcześniej sprzedawali oni towar różnym odbiorcom przyjeżdżającym na teren magazynów w Nadarzynie, jak i przewozili podrobiony towar na teren Wólki Kosowskiej. Po sprawdzeniu, okazało się, że osoby te nie były wcześniej poszukiwane.
W trakcie przeszukania pięciu magazynów i trzech kontenerów morskich policjantów wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KSP wsparło 50 funkcjonariuszy innych wydziałów Komendy Stołecznej Policji i kolegów z Biura do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji. Zabezpieczyli oni łącznie prawie 40 tysięcy sztuk towarów, w tym prawie 30 tysięcy par obuwia, ponad 1750 sztuk odzieży, ponad 4560 sztuk perfum, a także ponad 3240 sztuk torebek i portfeli na kwotę ponad 30 milionów złotych.
Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli też gotówkę w kwocie 24 tysięcy złotych.
Czterem zatrzymanym osobom zostały przedstawione 62 zarzuty z art. 305 Ustawy prawo własności przemysłowej za to, że działając wspólnie i w porozumieniu, ze sprzedaży podrobionego towaru uczynili sobie stałe źródło dochodu. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wszyscy zostali objęci policyjnym dozorem.
Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie.
Tekst: Edyta Adamus
Zdjęcia/film: podkom. Rafał Rutkowski/asp. Jacek Sobociński