Jak wirtualny świat zrujnował prawdziwą rodzinę: historia League of Legends i 60 000 euro

Jak wirtualny świat zrujnował prawdziwą rodzinę: historia League of Legends i 60 000 euro

Wirtualne światy zawładnęły wyobraźnią milionów ludzi na całym świecie. Kolorowa grafika, wciągająca rozgrywka i możliwość poczucia się jak bohater – wszystko to przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czasami jednak granica między grą a rzeczywistością zaciera się do tego stopnia, że konsekwencje mogą być katastrofalne.

Niedawny przypadek w Chinach pokazuje, jak niebezpieczne może być nieostrożne podejście do zakupów gier online. Pewna rodzina została doprowadzona na skraj finansowej ruiny przez pozornie niewinne zauroczenie 13-letniej córki popularną grą League of Legends. Ta historia zmusza nas do zastanowienia się nad tym, jak wirtualna rozrywka może wpływać na prawdziwe życie ludzi.

Zrozummy, w jaki sposób zwykła uczennica była w stanie wydać ogromną sumę pieniędzy na przedmioty związane z grami i jakie lekcje powinni wyciągnąć wszyscy rodzice z tej sytuacji.

Fatalny błąd: gdy zaufanie kosztuje zbyt wiele

Wszystko zaczęło się od pozornie nieszkodliwego pragnienia rodziców, aby zadowolić swoje dziecko. Matka 13-letniej dziewczynki postanowiła sprawić córce prezent – możliwość zakupu czegoś w jej ulubionej grze League of Legends. Aby to zrobić, kobieta nie tylko połączyła kartę bankową z kontem w grze, ale także podała dziecku hasło do bankowości internetowej.

Uzyskawszy dostęp do rodzinnych finansów, dziewczynka nie mogła oprzeć się pokusie. W krótkim czasie wydała astronomiczną kwotę 60 000 euro na różne zakupy w grze. Większość pieniędzy została wydana na wirtualne przedmioty i ulepszenia w League of Legends i innej popularnej grze w Azji, Honor of Kings.

Przez długi czas rodzice nie byli świadomi tego, co się dzieje. Dopiero gdy nauczycielka zwróciła uwagę matki na nadmierną fascynację dziewczynki smartfonami, kobieta postanowiła sprawdzić jej konto bankowe. Ku swojemu przerażeniu odkryła, że z imponującej sumy 60 000 euro pozostało zaledwie 6 centów.

Wirtualne wydatki z realnymi konsekwencjami

Gdy szok związany z tym, co się stało nieco minął, rodzice próbowali dowiedzieć się, na co dokładnie zostały wydane pieniądze. Okazało się, że w następujący sposób:

  • 16 000 euro wydano na zakup gier mobilnych;
  • 27 500 euro wydano na mikrotransakcje w grach;
  • 10 000 euro dziewczyna rozdała swoim kolegom z klasy.

Ostatni punkt był szczególnie zaskakujący. Zapytana przez rodziców o powody takiej hojności, córka odpowiedziała, że zrobiła to „dla świętego spokoju”. Według niej, rówieśnicy znęcali się nad nią z powodu dużej ilości gier i wirtualnych przedmiotów.

Dziewczynka stwierdziła, że nie rozumie skąd pochodzą pieniądze, ale fakt usunięcia historii płatności mówi co innego. Najwyraźniej dziecko zdawało sobie sprawę z niewłaściwości swoich działań, ale nie mogło przestać.

Gorzka lekcja i konsekwencje dla rodziny

To, co się stało, było poważnym sprawdzianem dla rodziny. Rodzice byli na skraju ruiny finansowej z powodu pochopnych działań córki. Na szczęście udało im się odzyskać część wydanych pieniędzy, kontaktując się z bankiem i twórcami gier. Jednak znaczna kwota została bezpowrotnie utracona.

Historia chińskiej rodziny jest wyraźnym przykładem tego, jak ważne jest kontrolowanie dostępu dzieci do instrumentów finansowych. Nawet najlepsze intencje mogą prowadzić do katastrofalnych konsekwencji, jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa cyfrowego.

Przypadek ten powinien służyć jako przestroga dla rodziców na całym świecie. Ważne jest, aby monitorować, w jaki sposób dzieci korzystają z gadżetów i co kupują online. Konieczne jest omówienie z dziećmi wartości pieniędzy i niebezpieczeństw związanych z mikrotransakcjami w grach.

Dorośli z kolei również muszą pomyśleć o samokontroli, ponieważ coraz częściej wydają dużo pieniędzy na gry wideo lub hazard. Odkąd ten ostatni stał się wirtualny, zainteresowanie automatami i ruletką ogromnie wzrosło. 

Odnotowują to również polskie serwisy recenzujące kasyna online, w tym najbardziej znany – Twinspin. W ostatnim czasie frekwencja w tym serwisie znacząco wzrosła. Odwiedzający odwiedzają tę stronę, aby dowiedzieć się o nowych kasynach online, promocjach i nowościach. Tak, dla większości takie gry są całkiem nieszkodliwe, ponieważ ludzie kontrolują siebie i wiedzą, jak zatrzymać się na czas. Jednak pewna grupa osób, która ma problemy z samokontrolą, powinna trzymać się od takich gier z daleka. Podobnie jak od wszystkich gier wideo w ogóle.

Problemy z brakiem kontroli w grach występują również u naszych rodaków. Przykładowo, 21-letni Polak był tak pochłonięty streamowaniem w Roblox, że zupełnie zapomniał o sprzątaniu swojego pokoju. Bałagan zszokował jego obserwatorów i przyciągnął powszechną uwagę do sprawy.

Więcej informacji z Mazowsza

Już 7 września MAZOpiknik w Karczewie

W Karczewie odbędzie się MAZOpiknik organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji – od jarmarku, przez warsztaty, po strefę zdrowia. Gwiazdą [...]
0 komentarzy
Ostatnia szansa na zgłoszenie się do Innowatora Mazowsza

Ostatnia szansa na zgłoszenie się do Innowatora Mazowsza

Jeszcze do 10 września można zgłaszać się do konkursu „Innowator Mazowsza”. W puli jest 118 tys. zł! Czy Twoja firma wprowadza na rynek innowacyjne [...]
0 komentarzy
Samorząd Mazowsza nagrodzi wolontariuszy

Samorząd Mazowsza nagrodzi wolontariuszy

Rusza kolejna edycja konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Władze regionu chcą wyróżnić wolontariuszy i liderów społecznych za działalność na rzecz województwa mazowieckiego i jego mieszkańców. [...]
0 komentarzy

LOTTO Poland Bike Marathon w Gminie Stoczek Łukowski

To była prawdziwa kolarska bitwa pod Stoczkiem! Cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2024, organizowany przez Grzegorza Wajsa, drugi raz z rzędu po ubiegłorocznym [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m. in. o moście, który powstanie na rzece Narew, nowym budynku dla [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.