Polska oddała hołd tym, którzy w 1944 roku stanęli do walki z niemieckim okupantem. Uruchomieniem syren alarmowych, odpaleniem rac oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości przy pomniku na Strudze. Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku odczytanym przez prowadzącą – panią Oliwię Mleczko, druhnę mareckiej OSP – uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes senior Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach Antoni Widomski opowiedział o działaniach powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków”.
Nie jest to przypadkowe miejsce. To tu, na dwa dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, rozpoczęły się działania bojowe prowadzone w ramach akcji „Burza” 24 żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżem Walecznych. W powstańczych walkach zginęło 12 żołnierzy. Pamiętamy, że akcja „Burza” trwała także tutaj na Strudze. To tutaj działała szkoła podoficerska i oddział dywersji bojowej, kobieca służba wojskowa oraz wojskowa ochrona powstania. Mieliśmy ogromny wkład w przygotowanie powstania. – podkreślił prezes senior.
Następnie przy dźwiękach werbli, wieńce pod pomnikiem złożyli:
- w imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach prezes Marcin Brzeziński
- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr. 3 w Markach
- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr. 4 w Markach
- przedstawiciele Zespołu Szkół nr. 2 w Markach
- przedstawiciele Zespołu Szkół nr. 2 w Markach
- zarząd Rady Powiatu Wołomińskiego
- Klub Radnych Platformy Obywatelskiej
- Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze
- Stowarzyszenie Nasza Struga
- przedstawiciele Mareckich Środowisk Senioralnych.
Wieniec w imieniu mieszkańców Marek złożyli Zastępcy Burmistrza Dariusz Pietrucha i Paweł Pniewski, Przewodnicząca Rady Miasta Marki pani Marzena Wieczorek – Starczewska z radnymi.
Wspólną modlitwę za poległych żołnierzy poprowadził ks. Marek Posełkiewicz, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli
Prowadząca podziękowała zebranym mieszkańcom za udział w uroczystościach. Przy dźwiękach „Warszawianki” mieszkańcy rozeszli się do domów.
Dziękujemy za wspólne zorganizowanie uroczystości druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach i harcerzom ze Stowarzyszenia Harcerskiego oraz przedstawicielom środowisk kibicowskich za oprawę uroczystości. – informuje UM Marki