We wtorek 12 października uroczyście odsłonięty został kącik upamiętniający pracowników szpitala. W uroczystości udział wzięli pracownicy szpitala i rodziny tych, których pamięć tego dnia przywołano. Galeria powstała dzięki wsparciu finansowemu starostwa.– Obchody jubileuszowe są okazją do upamiętnienia ważnych w dziejach szpitala wydarzeń, a także wyrażenia wdzięczności wszystkim tym, którzy szpital tworzyli i rozwijali oraz osobom czy instytucjom, które je życzliwie wspierały. Dlatego celem dzisiejszej uroczystości oprócz wyróżnienia osób, które zawodowo związały się z tym szpitalem od początku jego istnienia, jest także odsłonięcie miejsca upamiętniającego osoby szczególnie zasłużone i znaczące w jego rozwoju ? powiedziała podczas uroczystości związanych z jubileuszem 35 – lecia Iwona Śledź, pełnomocnik dyrektora szpitala d.s. Kontaktów z rodzinami.
W toku organizacji obchodów Jubileuszu 35 – lecia istnienia Szpitala, pojawił się pomysł, aby stworzyć na jego terenie, miejsce upamiętniające osoby, które dla jego rozwoju były znaczące. Wiele osób, związanych było z ówczesną służbą zdrowia na terenie Powiatu już od lat pięćdziesiątych. – Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że to przedsięwzięcie ma wymiar historyczny, upamiętniający dzieje powstania i rozwoju nie tylko Szpitala Powiatowego w Wołominie ale także obejmującą losy ochrony zdrowia oraz kadry medycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego – mówiła prowadząca uroczystość.
Komitet obchodów przyjął, że upamiętnienie osób zasłużonych nastąpi poprzez umieszczenie w miejscu pamięci portretowego zdjęcia pracownika z informacją o okresie jego zatrudnienia oraz zajmowanym stanowisku w czasie pracy zawodowej w Szpitalu. Na podstawie akt pracowniczych wytypowano wstępnie 22 osoby.
Z archiwów wydobyto akta, których stan, ze względu na upływ czasu, utrudniał odczytanie wielu informacji. W części z nich brakowało zdjęć. Kolejną trudnością, było dotarcie do żyjących członków rodzin pracowników, aby uzyskać ich akceptację, uzupełnienie istotnych informacji, czy brakujące zdjęcie. W efekcie tych prac odnaleziono 18 rodzin i uzyskano istotne informacje oraz akceptację w prawie wszystkich sprawach. Na dzień dzisiejszy z 22 odszukanych osób pozostały jeszcze 2 nierozstrzygnięte sprawy.
– Moja pamięć obejmuje wszystkie umieszczone w galerii osoby. Każda z osób, która znalazła tam swoje miejsce oddała mieszkańcom tej ziemi wiele lat swojego życia i powinniśmy o nich pamiętać. Należało uczcić ich pamięć w widoczny dla pacjentów i personelu sposób, gdyż były to osoby, których praca zawodowa w tamtych bardzo trudnych i tych nieco lepszych warunkach pochłonęła bez reszty. Koleżanki i koledzy spędzili w murach tego szpitala znaczną część swojego, często krótkiego życia. Przejście korytarzem i rzut oka na umieszczone tam portrety mobilizuje do uruchomienia wspomnień z tamtego okresu. Uhonorowanie i podziękowanie należy się wszystkim, którzy pracowali w tym szpitalu dla ratowania życia i zdrowia lokalnej społeczności ? wspomina Alina Czerska, lekarz pediatra, radna obecnej kadencji Rady Miejskiej w Wołominie, która uczestniczyła w pracach zespołu zajmującego się przygotowaniem i zebraniem wspomnień i fotografii o pracownikach szpitala z okazji 35 – lecia ?nowego? szpitala w Wołomine.
Dyrekcja Zakładu oraz komitet organizacyjny mają nadzieję, że otwarcie miejsca upamiętniającego osoby znaczące w jego rozwoju, to pierwszy z etapów tego przedsięwzięcia, który stworzy sposobność do weryfikacji, czy uzupełnienia, posiadanej przez nas wiedzy o wielu osobach. – Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje i zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy – podkreśla Iwona Śledź.
Członkom Komitetu organizującego obchody nie udało się skontaktować z rodzinami:
Popkowskiego Władysława – lekarza – Kierownika Przychodni w Ząbkach, który w Szpitalu pracował w latach.1950-1991r.
Wojasa Zdzisława ? lekarza, Z-cy Ordynatora Chirurgii, który pracował w Szpitalu w latach 1971 – .1986.
W dniu zamknięcia tego wydania ?Życia? dowiedzieliśmy się, że organizatorzy oczekują na dostarczenie zdjęcia do wykonania reprodukcji Pani Grochockiej Aliny Lekarza, która w Szpitalu była Z-cą Ordynatora Oddziału Chorób Dziecięcych(1975-1979r); kierownikiem Przychodni Zdrowia Wołomin ul. Słoneczna (1979-1987)wcześniej – Kierownikiem Sekcji Gminnych i Wiejskich Ośrodków Zdrowia.
Nasza redakcja, jest w posiadaniu fotografii pani doktor, postaramy się przekazać je jak najszybciej.
3 przemyślenia nt. „35-lecie szpitala”
Możliwość komentowania jest wyłączona.
Szkoda,że obchodzi się jubileusz budynku szpitala, a nie szpitala który jest w Wołominie dłużej niż 35 lat.
Szpital był na ul.Powstańców,potem na ul.Armii Ludowej (obecnie Legionów).
Warto byłoby obchodzić właściwe „lecie” szpitala i wspomnieć o Doktorach:Izdebskim,Rezniku,Szatybełce,Sławomirze i Bohdanie Bohuszach,Rosie,Krysiku i wielu innych którzy odeszli a pracowali przez wiele lat w szpitalu.Według mnie wołomiński szpital powinien obchodzić przynajmniej 65-lecie.
Pozdrawiam.
Podoba mi się ten tok myślenia… Wcześniej była tu też prywatna opieka zdrowotna(co wcale nie znaczyło, że biednych ludzi nie leczono)… ja słyszałam o wielu wspaniałych… oddanych ludziom lekarzach. Jednym z nich był Jan Sikorski (patron ulicy Sikorskiego)… moja mama wspomina m.in. też dr Franka… też jego córkę
Dzisiaj warto byłoby… aby wyszli z cienia wyjątkowi lekarze informujący (choć nieśmiało) swych pacjentów o możliwości skutecznego wspomagania leczenia różnych chorób dietą zgodną z grupą krwi… dla wspólnego dobra