22. Praska Giełda obchodzi piętnastolecie

Kilkanaście tysięcy zaopatrujących się sklepów, małych hurtowni, lokali gastronomicznych i punktów zbiorowego żywienia, ponad 46 000 m2 powierzchni hal handlowych – to potencjał Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach, jednego z najstarszych rynków hurtowych w Polsce.

„Udało się zbudować rynek, który ma kluczowe znaczenie dla Warszawy i Mazowsza w zakresie zaopatrzenia w podstawowe produkty spożywcze” – stwierdził prezes Giełdy Zenon Daniłowski podczas obchodów XV-lecia jej powstania. Z okazji jubileuszu, 5 października na terenie Praskiej Giełdy odbyła się uroczystość, podczas której prezentowali się działający na PGS operatorzy. Swoje wyroby przedstawili także producenci regionalni i ekologiczni z Mazowsza. Obecny na uroczystości Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Chrapek zapewnił o przyszłych działaniach ministerstwa, na rzecz rozwoju rynków hurtowych. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę na rolę Giełdy w pomocy producentom polskiej zdrowej żywności oraz wypromowaniu produktów regionalnych i lokalnych. Praska Giełda organizuje doroczne „Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych”. Od 2005 r. jako pierwszy rynek w Polsce prowadzi salon produktów regionalnych „Polskie Smaki”. Podkreślając osobistą rolę prezesa Giełdy Zenona Daniłowskiego przy powstaniu Giełdy i kierowaniu nią, Marszałek wręczył Prezesowi pamiątkowy puchar. Burmistrz Ząbek Jerzy Boksznajder podziękował za zaangażowanie Praskiej Giełdy Spożywczej w sprawy społeczne miasta, na którego terenie jest zlokalizowana. Giełda wspomaga działania samorządu gminnego a także powiatowego, poprzez fundowanie nagród i wspieranie wakacyjnego wypoczynku dzieci.

Minister Chrapek wręczył pracownikom Praskiej Giełdy Spożywczej odznaki „zasłużony dla rolnictwa”. Marszałek Struzik przekazał listy gratulacyjne działającym na Giełdzie operatorom, a burmistrz Boksznajder zasłużonym operatorom i pracownikom Giełdy – którzy są mieszkańcami Ząbek.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali laureaci konkursu plastycznego dla szkół podstawowych i gimnazjów o tematyce Praskiej Giełdy Spożywczej. Na konkurs wpłynęło ponad 260 prac. Wśród nagród były kamery DVD, aparaty cyfrowe oraz odtwarzacze mp3. I. miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zdobyła Maria Kornacka z katolickiej Szkoły Podstawowej w Ząbkach, a I. miejsce w kategorii gimnazjów uzyskał Wiktor Kulikowski z Gimnazjum nr 1 w Ząbkach.

Medale za wkład PGS w rozwijanie kultury wręczyli Zenonowi Daniowskiemu: prezes Mazowieckiego Towarzystwa Kultury Janusz Ostrowski oraz dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Janusz Gmitruk. Praska Giełda jest organizatorem takich wystaw jak: „Polska wieś w fotografii” oraz „Polskie jarmarki”. Ta druga, przygotowana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezentowana była także w siedzibie Senatu. Oficjalną uroczystość poprzedziła konferencja prasowa w budynku biurowym PGS, która zgromadziła dziennikarzy prasy radia i telewizji. Poprowadził ją red. Jan Zwoliński – szef Redakcji Rolnej Polskiego Radia.

Red

Jedno przemyślenie nt. „22. Praska Giełda obchodzi piętnastolecie

  1. Chciałem ta drogą podziekować za wspaniałą nagrodę w konkursie plastycznym, którą otrzymał mój syn. Do tej pory myślałem, że ta giełda to tylko handel. Teraz wiem, że to nie tylko to. Życzę następnych udanych lat działalności.

Możliwość komentowania jest wyłączona.