Kilkanaście tysięcy zaopatrujących się sklepów, małych hurtowni, lokali gastronomicznych i punktów zbiorowego żywienia, ponad 46 000 m2 powierzchni hal handlowych – to potencjał Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach, jednego z najstarszych rynków hurtowych w Polsce.
„Udało się zbudować rynek, który ma kluczowe znaczenie dla Warszawy i Mazowsza w zakresie zaopatrzenia w podstawowe produkty spożywcze” – stwierdził prezes Giełdy Zenon Daniłowski podczas obchodów XV-lecia jej powstania. Z okazji jubileuszu, 5 października na terenie Praskiej Giełdy odbyła się uroczystość, podczas której prezentowali się działający na PGS operatorzy. Swoje wyroby przedstawili także producenci regionalni i ekologiczni z Mazowsza. Obecny na uroczystości Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Chrapek zapewnił o przyszłych działaniach ministerstwa, na rzecz rozwoju rynków hurtowych. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę na rolę Giełdy w pomocy producentom polskiej zdrowej żywności oraz wypromowaniu produktów regionalnych i lokalnych. Praska Giełda organizuje doroczne „Dni Produktów Regionalnych i Tradycyjnych”. Od 2005 r. jako pierwszy rynek w Polsce prowadzi salon produktów regionalnych „Polskie Smaki”. Podkreślając osobistą rolę prezesa Giełdy Zenona Daniłowskiego przy powstaniu Giełdy i kierowaniu nią, Marszałek wręczył Prezesowi pamiątkowy puchar. Burmistrz Ząbek Jerzy Boksznajder podziękował za zaangażowanie Praskiej Giełdy Spożywczej w sprawy społeczne miasta, na którego terenie jest zlokalizowana. Giełda wspomaga działania samorządu gminnego a także powiatowego, poprzez fundowanie nagród i wspieranie wakacyjnego wypoczynku dzieci.
Minister Chrapek wręczył pracownikom Praskiej Giełdy Spożywczej odznaki „zasłużony dla rolnictwa”. Marszałek Struzik przekazał listy gratulacyjne działającym na Giełdzie operatorom, a burmistrz Boksznajder zasłużonym operatorom i pracownikom Giełdy – którzy są mieszkańcami Ząbek.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali laureaci konkursu plastycznego dla szkół podstawowych i gimnazjów o tematyce Praskiej Giełdy Spożywczej. Na konkurs wpłynęło ponad 260 prac. Wśród nagród były kamery DVD, aparaty cyfrowe oraz odtwarzacze mp3. I. miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zdobyła Maria Kornacka z katolickiej Szkoły Podstawowej w Ząbkach, a I. miejsce w kategorii gimnazjów uzyskał Wiktor Kulikowski z Gimnazjum nr 1 w Ząbkach.
Medale za wkład PGS w rozwijanie kultury wręczyli Zenonowi Daniowskiemu: prezes Mazowieckiego Towarzystwa Kultury Janusz Ostrowski oraz dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Janusz Gmitruk. Praska Giełda jest organizatorem takich wystaw jak: „Polska wieś w fotografii” oraz „Polskie jarmarki”. Ta druga, przygotowana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezentowana była także w siedzibie Senatu. Oficjalną uroczystość poprzedziła konferencja prasowa w budynku biurowym PGS, która zgromadziła dziennikarzy prasy radia i telewizji. Poprowadził ją red. Jan Zwoliński – szef Redakcji Rolnej Polskiego Radia.
Red
Chciałem ta drogą podziekować za wspaniałą nagrodę w konkursie plastycznym, którą otrzymał mój syn. Do tej pory myślałem, że ta giełda to tylko handel. Teraz wiem, że to nie tylko to. Życzę następnych udanych lat działalności.