O Konkursie na najpiękniejszy ogród i akcji „Czysty Wołomin”, z Małgorzatą Izdebską, naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i koordynatorem akcji rozmawia Adrian Gałązka.
– Jak długo potrwa konkurs?
– Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 31 lipca 2007r. Ogłoszenie wyników 10 sierpnia. Wręczenie nagród podczas festynu 12 sierpnia.
– Co trzeba zrobić, aby w nim uczestniczyć?
– Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca, i złożyć w terminie do 31 lipca 2007r. Warunkiem udziału w konkursie jest prowadzenie na terenie nieruchomości selektywnej zbiórki odpadów.
– Co będzie brane pod uwagę przy ocenie?
– Jury konkursowe weźmie pod uwagę: stan techniczny elementów tzw. małej architektury: ławki, huśtawki, piaskownice, schody, chodniki, wjazdy, tablice informacyjne itp., ogólny porządek na obiekcie, wokół obiektu i dojścia do obiektu, kompozycję roślinną (różnorodność), pomysłowość, oryginalność, estetykę i czystość.
– Co Pani daje organizowanie takiego konkursu, jaki jest tego cel?
– Celem konkursu jest zachęcenie mieszkańców do dbania o swoje ogrody, o swoje najbliższe otoczenie. Poprzez nagrodzenie najlepszych wskazanie pozytywnych, dobrych przykładów. Pokazanie, że można, że każdy z nas, może mieć wspaniały ogród. Chcielibyśmy promować samą ideę posiadania ogrodu przydomowego, chcemy pokazać jego zalety, pozytywne oddziaływanie na człowieka. Stare przysłowie chińskie mówi „Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień – szalej, rok- ożeń się, całe życie – zostań ogrodnikiem”.
– Czy warto się angażować w ten konkurs? Jakie są przewidziane nagrody?
– Zachęcamy wszystkich, którzy mają piękne ogrody do udziału w konkursie. Może to być ogród kwiatowy, wypoczynkowy, jak i warzywny. Udział w konkursie mogą wziąć również właściciele ogródków przyblokowych. A warto, ponieważ jury konkursowe przyzna nagrody z łącznej puli o wartości 6 000 zł. Każdy z laureatów otrzyma od nas kupon pieniężny i możliwość zrobienia zakupów ogrodniczych. Więc myślę, że warto.
– Kto do tej pory brał udział w konkursie (emeryci/pracujący, mieszkańcy bloków/domów)?
– W tegorocznej edycji wprowadziliśmy dwie kategorie: 1. kategoria ogólna, do której składamy zgłoszenia indywidualnie oraz 2. kategoria Nagroda sąsiada. Do tej drugiej zgłosić nas może sąsiad, który uzna, że nasz ogród jest wyjątkowy i piękny. Mamy nadzieję, że dzięki temu w konkursie wezmą udział ci „nieśmiali” mieszkańcy gminy, którzy potrzebują dodatkowej zachęty. Myślę, że będzie to przyczynek do poprawy stosunków sąsiedzkich.
– Czy zwycięzcy wcześniejszych edycji mogą ponownie uczestniczyć w konkursie?
– Konkurs na najładniejszy ogród wpisuje się w tegoroczną tematykę „Czystego Wołomina”, którym jest zagospodarowanie bioodpadów. Często piękne ogrody powstały właśnie dzięki zastosowaniu nawozu z kompostowania odpadów. W szerszym zakresie tegoroczna edycja poświęcona była temu, co wyrasta na kompoście. Dzieci z wołomińskich szkół i przedszkoli uczestniczące w programie uczyły się rozpoznawania drzew i krzewów najczęściej występujących w naszych lasach i ogrodach. Mamy nadzieję, że dzięki temu, wiele z nich zostanie kiedyś „ogrodnikami”, miłośnikami tego, co zielone.
– Jakie są efekty prowadzenia akcji „Czysty Wołomin”? Czy stan czystości i poziom wiedzy ekologicznej u mieszkańców naszego miasta podniósł się?
– Do końca tego roku kalendarzowego trwa II edycja programu „Czysty Wołomin” poświęcona odpadom ulegającym biodegradacji. Już wkrótce mieszkańcy Wołomina dostaną zaproszenia na „Warsztaty ogrodnicze”. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady ogrodników, architektów krajobrazu, dotyczącej sposobu zagospodarowania ogrodu, planowania nowych nasadzeń, doboru odpowiednich gatunków roślin. Jeszcze w tym roku będzie finał konkursu fotograficznego „Ocalić do zniszczenia”. Czas wakacji może być znakomitą okazją do zrobienia wspaniałych zdjęć, dotarcia do miejsc, które warto ocalić. Czeka nas również akcja „Sprzątanie świata” i finał II edycji programu, podczas którego będziemy zbierać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i wymieniać go na sadzonki roślin. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom mniej odpadów trafi do lasu a więcej drzew i krzewów urośnie w naszych ogrodach.
– Czy są już zaplanowane kolejne akcje promujące ekologiczny styl życia?
– Ciągle trwa selektywna zbiórka odpadów. Dostarczamy worki na surowce, napełnione odbieramy za darmo. W każdej chwili można włączyć się do akcji. Warto to robić, bo po pierwsze – oszczędzamy naszą kieszeń, a po drugie – przyczyniamy się do dbania o nasze środowisko. Zebrane surowce trafiają do ponownego przetworzenia i służą nam po raz kolejny zamiast trafić na wysypisko na setki lat. Sadźmy drzewa, krzewy, kwiaty – to one dla nas produkują tlen, oczyszczają powietrze z kurzu i spalin. A poza tym cieszą oko, i powodują, że dzięki nim świat jest bardziej kolorowy.