– Kolejne często zadawane przez Panie dotyczą bardziej zróżnicowanej tematyki. Panie pytają o sprawy dotyczące ich samych, ale chcą również wiedzieć czy ich pociechy rozwijają się prawidłowo…
WJ- U naszego 8 miesięcznego synka jedno z jąder raz jest w mosznie, a raz go nie ma?
RS – Dzieje się tak za sprawą nadmiernie rozciągniętego unoszącego go mięśnia, który rozluźnia się w cieple , a kurczy pod wpływem zimna. Dlatego obecność jądra najłatwiej sprawdzić, gdy chłopiec śpi, albo w czasie kąpieli gdy siedzi w ciepłej wodzie. Wędrowanie jądra mija z czasem bez leczenia.
Czasami zdarza się, że rodzice nie mogą dopatrzeć się u swego nowo narodzonego synka jednego lub nawet obu jąder.. W życiu płodowym jądra rozwijają się w jamie brzusznej. Dopiero na około 2 miesiące przed porodem zaczynają się przesuwać w dół ku mosznie. Donoszony maluch ma zazwyczaj wszystko na miejscu. Jednak u około 3 % urodzonych o czasie chłopców w mosznie nie ma wciąż jednego lub obu jąder. Zjawisko to nazywane jest niezstąpieniem jąder lub wnętrostwem. Jeśli u niemowlęcia nie można wyczuć jądra, trzeba pójść do lekarza który zbada mosznę i ewentualnie zrobi USG brzucha. Jądro zapewne tam się ukryło i w pierwszym roku życia powinno zstąpić na swoje miejsce. Jeśli jednak w drugim roku życia chłopiec ma wciąż niezstąpione jądro konieczna jest interwencja lekarska. Tak długotrwałe przebywanie jądra w jamie brzusznej, gdzie temperatura jest o 1 lub 2 stopnie wyższa niż w mosznie może spowodować ich uszkodzenie.
AC – Jestem w 16 tygodniu ciąży i pare dni temu z zaskoczeniem zaobserwowałam wyciek żółtawego, przezroczystego płynu z brodawki. Czy to jest szkodliwe i czy tak będzie już do końca ciąży?
RS Płyn wydzielający się z brodawki to siara. Właśnie od 16 tygodnia w piersiach zaczyna się synteza mleka. W znacznej części jest ono wchłaniane przez organizm, ale część może już wypływać z piersi.Ten stan potrwa prawdopodobnie do końca ciąży. Oczywiście siary nie trzeba odciągać. Jeśli wypływ siary się zwiększy pożyteczne okazują się wówczas wkładki laktacyjne.
KG – Co zrobić, by brodawki nie popękały przy karmieniu. Jestem jeszcze przed porodem, ale bardzo się boję tej komplikacji, bo wiem, że potrafi być bardzo bolesna.
RS – Jeśli w czasie karmienie będzie Pani odczuwała dyskomfort lub czasami ból należy o powyższych dolegliwościach poinformować położną lub pielęgniarki noworodkowe, które na tym odcinku pracują. Często pomaga już prawidłowe przystawienie maluszka do piersi. Po karmieniu warto rozsmarować kilka kropli mleka na brodawce i otoczce, wietrzyć pierś, a w czasie mycia można używać naparu z nagietka lekarskiego zamiast wody z mydłem.
KZ – Dlaczego niemowlęta raczkują, zanim zaczną chodzić?
RS – To wynik stopniowego dojrzewania układu nerwowego dziecka, rozwoju reakcji pozwalających zachować mu równowagę oraz umiejętności koordynacji pracy poszczególnych mięśni i ruchów całego ciała. W wieku kilku miesięcy ręce są bardziej sprawne niż nogi. Dlatego dzieci zaczynają od pełzania do tyłu, bo przy tym sposobie poruszania się wykorzystują to, co doskonale opanowały – podpieranie się na rękach i odpychanie nimi od podłogi
AS – Dlaczego urodziłam małe dziecko?
RS – To doś często zadawane pytanie Przyczyn małej wagi urodzeniowej maluszka może być wiele, Często niezależnych od zachowania kobiety ciężarnej. Jedną z nich może być palenie matki w czasie ciąży. Pisaliśmy już na ten temat w jednym z artykułów. Pragnę jednak jeszcze raz przypomnieć, że dzieci matek palących, częściej zapadają na syndrom nagłej śmierci niemowlęcej, oraz częściej mają problemy z oddychaniem. Przypomnę raz jeszcze, że bardzo ważny jest odpowiedni przyrost masy ciała ciężarnej. Nadwaga, a zwłaszcza otyłość, sprzyja wielu schorzeniom, między innymi nadciśnieniu, cukrzycy, miażdżycy i zawałowi serca. Z drugiej jednak strony niedowaga i zbyt małe przyrosty masy ciała podczas ciąży zwiększają ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Należy pamiętać, że nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży może być przyczyną powikłań okołoporodowych. Nie należy martwić się małym 1 – 2 kilogramowym wzrostem masy ciała w pierwszych 3 miesiącach ciąży. To norma. Kobieta o prawidłowej masie ciała przed ciążą, powinna podczas ciąży przybyć o 10 – 14 kg. Ciężarne, które przed ciążą miały niedowagę, zwłaszcza nastolatki, powinny zwiększyć swój przyrost masy ciała o 11,5 – 16 kilogramów. Kobiety rozpoczynające ciążę z nadwagą powinny przytyć o 7 – 12 kg. Mam nadzieję, że tych kilka uwag i rad pozwoli Paniom inaczej, zdrowiej spojrzeć na swoją ciąże