W piątek 18 maja Gmina Wołomin prezentowała, będący w realizacji, projekt „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920r.” – potencjał i partnerstwo. Spotkanie odbyło się w w ramach cyklu „Piątki Konserwatorskie na Zamku Królewskim”.
Ideą spotkań jest przybliżenie problematyki związanej z zachowaniem zabytków w kontekście polityki przestrzennej miast i gmin oraz realizowanych przez nich programów i projektów w zakresie kultury, turystyki i promocji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz: Kobyłki, Zielonki i Wołomina oraz Starostwa Powiatu Wołomińskiego. – Trzeba na początek nauczyć się poprawnego nazewnictwa związanego z Bitwą Warszawską – rozpoczął swoje wystąpienie zatytułowane – Działania bojowe Bitwy Warszawskiej 1920 roku, pułkownik dr Marek Tarczyński, historyk wojskowości, znawca wojny 1920 roku – Działania bojowe Bitwy Warszawskiej 1920 roku. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że Pole Bitwy Warszawskiej swoim zasięgiem obejmowało 40 000 km 2 – tłumaczył. Anna Dymek i Anna Marconi, reprezentujące zespół autorski z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie zaprezentowały Koncepcję parku kulturowego – Pole Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Do chwili obecnej, w sprawie działań na rzecz budowy i realizacji Programu, zostały podjęte uchwały rad gmin Wołomina, Kobyłki i Zielonki, które łącznie szacunkowo zadeklarowały udziały finansowe w kosztach sporządzenia Programu na kwotę około 90 000 złotych.
Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina mówił o potencjale, strategii gminy i budowaniu partnerstwa. Wstępny akces przyłączenia się do projektu zadeklarowała również Gmina Radzymin. – Bacznie przysłuchiwałem się wypowiedzi Pana Tarczyńskiego i Jerzego Mikulskiego. Wrota Bitwy Warszawskiej to są wrota do historii i tradycji naszej ziemi. Pewne tradycje, jeśli chodzi o kultywowanie samych uroczystości, już wypracowaliśmy. Teraz trzeba zrobić kolejny krok – powiedział nam Zbigniew Piotrowski, burmistrz Radzymina. Spotkania na Zamku Królewskim odbywają się w cyklu „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju regionu – ochrona i promocja zabytków Mazowsza”. Odbywają się one z inicjatywy Pracowni Badań i Dokumentacji Zabytków Mazowsza z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.
Teresa Urbanowska