Koniec z zaśmieconymi lasami, mikro-wysypiskami w centrum miasta i nie przemyślaną gospodarką odpadami. Akcja „Czysty Wołomin” nabiera tempa
i przekonuje coraz większą rzeszę mieszkańców Wołomina, że selekcja śmieci to klucz do czystego miasta.
Czysty Wołomin” to nazwa programu edukacyjno – informacyjnego, który powstał w porozumieniu z Fundacją Nasza Ziemia. Akcję w 59% dofinansowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Propaguje ona odzysk i recykling odpadów opakowaniowych i zachęca mieszkańców do segregacji śmieci w gospodarstwach domowych, a wszystko przy pomocy różnokolorowych worków dostępnych za „kompletną darmochę” w MZO, w myśl idei „segregujesz? – oszczędzasz!”.
„Czysty Wołomin” to przede wszystkim kampania edukacyjna. W ręce mieszkańców wpadają koszulki, gadżety i ulotki mające rozszerzyć wyobraźnię czytelnika. Mało kto wie, że co trzy miesiące wyrzucamy tyle aluminium, ile wystarczyłoby na odtworzenie samolotów polskich linii lotniczych, a każda tona makulatury oddana do recyklingu pozwala oszczędzić trzynaście drzew. Ważnym punktem akcji było założenie koalicji złożonej z przedstawicieli wszystkich zaiteresowanych środowisk. W program zaangażowały się lokalne autorytety świata polityki, biznesu, a także szkoły, media, policja i oczywiście społeczność Wołomina, od której zależy najwięcej. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 września o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Wołominie, ul. Mariańska 7.
Program stara się dotrzeć do dzieci, dla których przewidziano warsztaty edukacyjne i konkursy. W planach jest powstanie w każdej szkole „zielonej klasy”, by przybliżyć dzieciom zasady, ekologii. W dniach 16 -18 września odbędzie się „Sprzątanie świata”. W Urzędzie Miejskim w Wołominie można oglądać wystawę zdjęć Łukasza Rygało, pokazujących nasze miasto w kontrastach. Z jednej strony zadbane osiedla, uliczki z eleganckimi witrynami sklepowymi i odnowionymi budynkami, z drugiej tradycyjne tony śmieci zasypujące pobliskie lasy i walące się ruiny. Jeżeli chcemy mieszkać w zadbanym Wołominie, to przyłączenie się do akcji „Czysty Wołomin” może nas do tego znacznie przybliżyć.
Marcin
Pieńkowski
mam małe nietypowe pytanko , ale jeżeli możecie to odpowiedzcie ,
wołomin ma napewno kanalizację i oczyszczalnię –
a to moje pytanie
co robi z tak zwanym gęstym nawozem ( pozostałościami ) ?
dex,….owszem ma i kanalizację i oczyszczalnię i jest nadzieją, że będzie budowana niebawem nowa oczyszczalnia – co dzieje się z osadami? Rozmawiałam na ten temat kiedyś z poprzednim szefem tej instytucji – ale nie jestem pewna czy dobrze pamiętam co z tym osadem robią – jak sprawdzę napiszę pod tym tekstem – pozdrawiam