Jan Cymerman kończy swoją kadencję jako wójt gminy Poświętne. Kandyduje ponownie na to stanowisko, warto więc porozmawiać z nim o tym, co udało się już osiągnąć.
– Zbliża się koniec pańskiej kadencji. Jak podsumowałby Pan te cztery lata?
– Były bardzo pracowite. Gmina była praktycznie w wielkiej zapaści, tak że pozostała tylko szczera praca. Pierwsze, co postanowiliśmy z Radą to wybudowanie dróg dojazdowych i połączenie ciągów komunikacyjnych. W części udało się nam poprawić sytuację na drogach powiatowych, wraz ze starostą wybudować chodniki. Z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego przeprowadziliśmy remonty w szkołach na terenie gm. Poświętne, wymieniliśmy wszystkie okna w Szkole Podstawowej w Poświętnem, w Nowych Ręczajach, w Turzu. W Wólce Dąbrowickiej oprócz okien wymieniliśmy dach. W Zabrańcu trwa remont ogrzewania centralnego. Urząd Marszałkowski sfinansował nam w 90% budowę drogi Dąbrowica-Józefin, Grabie-Nadbiel i Nowe Ręczaje-Kolno. Z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych wybudowaliśmy również drogę Poświętne-Nowy Cygów-Laskowiza którą w tym roku jeszcze skończymy. Jest jeszcze kilka innych inwestycji.
– Czy z Pana perspektywy zmieniło się coś w Poświętnem po akcesji Polski do Unii Europejskiej? Jak jest z pozyskiwaniem przez gminę środków unijnych?
– Korzystamy ze wszystkich funduszy oferowanych przez Urząd Marszałkowski. Przygotowanie każdego wniosku wymaga czasu, pieniędzy i przygotowania z dużym wyprzedzeniem.
– Co z kulturą? Jakie imprezy odbyły się w gminie Poświętne?
– Oczywiście są to tereny wiejskie więc wpadliśmy na pomysł, wspólnie z Kołami Gospodyń i ze strażą w 2001 roku, aby organizować dożynki. Od tamtej pory w kalendarzu imprez kultury w gminy Poświętne gminne dożynki stały się jedną z kluczowych imprez dla młodzieży i starszych, ludzi z terenów gminy i z poza niej. I tu muszę się pochwalić, w 2005 roku organizowaliśmy dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne. W maju tegoż roku zorganizowaliśmy uroczystość patriotyczną poświęconą pilotom którzy zginęli w samolocie Kararz we wrześniu 1939 roku gdzie na pobliskim cmentarzu parafialnym jest ich mogiła. Co roku odbywa się również uroczystość patriotyczna w Woli Cygowskiej poświęcona pamięci mieszkającej tam Rodziny Lelewelów. Jeżeli chodzi o imprezy związane z oświatą, odbyło się dużo imprez w Gimnazjum poświęconych ochronie środowiska, gdzie brały udział szkoły z pow. Mińskiego i Wołomińskiego pod nazwą „O cóż piękniejszego niż wysokie Drzewa”. W Szkole Podstawowej oprócz konkursów recytatorskich i ortograficznych organizowane są dwie olimpiady sportowe. Jedna klas szóstych i dla klas trzecich z terenu gm. Poświętne o „Puchar Wójta Gminy Poświętne”.
– Kandyduje Pan na wójta po raz drugi. Zatem jest jeszcze coś do zrobienia w gminie Poświętne?
– Jest do zrobienia bardzo dużo. W 80% udało się nam naprawić drogi, ale jest jeszcze dużo do zrobienia, na przykład budowa wodociągów. Poza tym dokończenie chodników, w tym roku będzie to chodnik Rojków-Turze. W przyszłym roku planowany jest chodnik od szkoły w Poświętnem do budynków w Cygowie. Planujemy jeszcze inne inwestycje.
– Planuje Pan coś specjalnego? Może wybudujemy jakieś liceum?
– (śmiech) Tak, ale szkoły ponadgimnazjalne leżą już w gestii Starostwa.
– Dziękuję bardzo za rozmowę.