Udar słoneczny jest zaburzeniem regulacji cieplnej organizmu, spowodowanej działaniem wysokiej temperatury, przez co traci on zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie. Zazwyczaj jest on spowodowany bezpośrednim wpływem promieni słonecznych na odsłoniętą głowę. Omdleniem nazywamy kilkuminutową utratę przytomności, która jest spowodowana zaburzeniami w ukrwieniu mózgu.
Udar słoneczny jest zaburzeniem regulacji cieplnej organizmu, spowodowane działaniem wysokiej temperatury, przez co traci on zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie. Zazwyczaj jest on spowodowany bezpośrednim wpływem promieni słonecznych na odsłoniętą głowę.
Objawy: bardzo wysoka temperatura ciała przekraczająca 39*C sucha, gorąca, zaczerwieniona skóra-brak pocenia, przyspieszony i napięty puls, możliwe zaburzenia świadomości, wymioty.
Pierwsza pomoc: umieść poszkodowanego w zacienionym i odosobnionym miejscu, zapewniamy dostęp powietrza, stosujemy zimne okłady na głowę, podajemy zimne napoje, w żadnym wypadku nie podajemy alkoholu, kawy, herbaty.
Jeżeli temperatura chorego przekracza 39*C, zdejmujemy z niego ubranie i zanurzamy go w chłodnej, nie lodowatej!, wodzie lub polewamy go wodą z prysznica aż do momentu gdy temperatura spadnie poniżej 38*C, ważne: zwróć uwagę żeby nie przechłodzić organizmu.
Małe dziecko jest jeszcze bardziej wrażliwe i wymaga w czasie słonecznych dni jeszcze troskliwszej opieki z naszej strony.
Nie tylko słońce może być przyczyną udaru. Zdarza się, że w czasie upałów dziecko zbyt mało pije. Wówczas u dziecka mogą pojawić się niepokojące objawy. Malec robi się czerwony, rozpalony, skóra sprawia wrażenie napuchniętej i suchej. Pojawiają się nudności, wymioty, gorączka. Może też dojść do utraty przytomności, jeżeli dziecko nie zostanie w porę ochłodzone.
Jak uniknąć udaru: pilnuj, by w czasie upałów malec dużo pił; w upalny dzień unikaj przebywania z dzieckiem w ścisku i tłoku; ubieraj malca stosownie do pogody – najlepiej w ubranka z bawełny; na słońcu zakładaj mu czapeczkę; w godzinach największego nasłonecznienia unikaj plaży; gdy maluch zaśnie na słońcu, koniecznie przenieś go w cień.
Jeśli przypuszczasz, że dziecko doznało udaru słonecznego: przenieś je w chłodne miejsce; rozepnij ubranie;
ochładzaj zimną wodą, lodem, wachluj; jeżeli jest przytomne, podawaj mu dużo wody do picia.
Jeśli dziecko straciło przytomność lub jego stan się pogarsza, wezwij pomoc.
Omdleniem nazywamy kilkuminutową utratę przytomności, która jest spowodowana zaburzeniami w ukrwieniu mózgu.
Objawy i rozpoznanie
Przyczyną omdleń może być głód, zła wiadomość, ból, strach. Przed omdleniem człowiek uskarża się na zawroty głowy, osłabienie, a ponadto poci się i blednie. Omdlenie najczęściej występuje w pozycji siedzącej lub stojącej; gdy człowiek położy się to może zapobiec omdleniu. W wyniku upadku na podłogę czy ziemię może dojść do urazów mechanicznych. Człowiek, który zemdlał jest nieprzytomny, ma bladą skórę pokrytą potem, tętno może być słabo wyczuwalne natomiast jest zachowane krążenie i oddychanie.
Postępowanie przed medyczne
Człowieka, który zemdlał należy ułożyć na wznak, z nogami uniesionymi ku górze a głową poniżej
tułowia – zapewnia to lepsze ukrwienie mózgu. Należy zapewnić również dostęp świeżego powietrza, rozluźnić uciskające części odzieży. Najczęściej te zabiegi wystarczają i zemdlony w krótkim czasie powinien odzyskać przytomność, jeżeli tak się nie dzieje to należy wezwać lekarza. Człowiek po odzyskaniu przytomności powinien chwilę poleżeć, wstać może dopiero, gdy ma poprawione samopoczucie i zaróżowioną twarz. Powinien również skonsultować się z lekarzem.
ja mam wiekszosc z tych objaw i do tego czesto paralizuje mi sie polowa ciala i serce mi
strasznie wali … mam 13 lat i rodzicom nic nie mowilam czy mam sie zglosic do lekarza …?
Pomocy … odpiszcie mi na e – maila: baby132@op.pl