Otrzymałem od Państwa liczne zapytania i postaram się pokrótce na nie odpowiedzieć . Mam nadzieję, że moje odpowiedzi będą dla Państwa satysfakcjonujące.
Czy na początku ciąży trzeba koniecznie brać witaminy?
R.S.Zdrowa kobieta, która je wystarczająco dużo owoców i warzyw, nie musi brać dodatkowo preparatów z witaminami. W pierwszym trymestrze jest to nawet niewskazane. Jeśli badania wskazują na niedobór jakichś witamin, lekarz zaleci odpowiednią kurację. W okresie przed planowaną ciążą i w jej początkach warto przyjmować kwas foliowy. Stwierdzono, że jego niedobór w diecie może zwiększać ryzyko wystąpienia wad centralnego układu nerwowego u płodu.
Czy w ciąży można kąpać się w wannie?
R.S.Tak. Kąpiele w wannie czy też korzystanie z pływalni niczemu nie przeszkadza. Należy jednak pamiętać, że woda powinna być ciepła , a nie gorąca. Gorąca woda nadmiernie rozszerza naczynia krwionośne, co może prowadzić do zasłabnięcia, a w niektórych przypadkach do wystąpienia krwawienia.
Co z seksem w ciąży?
R.S.W prawidłowo przebiegającej ciąży nie jest on przeciwwskazany. U pacjentek z obciążonym wywiadem położniczym, czy też w ciąży ryzyka współżycie wymaga wielkiej rozwagi i w poszczególnych przypadkach jeżeli lekarz sam nie powie to należy zadać mu to pytanie.
Kiedy zaczyna się czuć pierwsze ruchy dziecka?
R.S. W pierwszej ciąży zwykle pomiędzy 18, a 20 tygodniem jej trwania, jednak zwykle bliżej 20 tygodnia. Istotne jest zapamiętanie daty kalendarzowej pierwszych ruchów płodu i przekazania jej lekarzowi. Pacjentki z dużym BMI odczuwają ruchy nieco później niż Panie z niskim BMI. Wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu wcześniej to jest około 16 – 18 tygodnia z zastrzeżeniami jak u Pań będących w pierwszej ciąży. Pierwsze ruchy płodu przypominają pluskanie. Z początku nie muszą być one odczuwane codziennie, dopiero z czasem stają się wyraźniejsze i silniejsze.
Dlaczego w czasie mycia zębów krwawią dziąsła? Czy to coś poważnego?
R.S. To dosyć częsta dolegliwość. Pod wpływem hormonów dziąsła są rozpulchnione i nieznacznie zmienia się krzepliwość krwi. Warto sprawdzić u stomatologa, czy powodem krwawienia nie jest stan zapalny. Jeśli jednak dziąsła krwawią bez wyraźnej przyczyny, zawsze należy zgłosić to swojemu lekarzowi. Jeśli podstawowe parametry morfologii i czynników krzepnięcia będą prawidłowe, konieczne będzie przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań w zakresie krzepliwości krwi.