Dnia 10 lipca w Urzędzie Miasta w Wołominie odbyło się spotkanie mające na celu pomoc osobom niepełnosprawnym. Głównym jego tematem było założenie spółdzielni socjalnej. Jakie mogą płynąć z tego korzyści? Co jest powodem do zmartwienia?
Spółdzielczość socjalna to szansa dla grupy osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy, a zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Jest inicjatywą rokującą duże szanse na pomoc potrzebującym. Większość istniejących spółdzielni prowadzi kilka branż, z przewagą usług ogólnobudowlanych, reklamowych, opiekuńczych i szkoleniowych. Jednak mniejszość dostała dofinansowanie z Funduszu Pracy na jego utworzenie. A osoby niepełnosprawne miały szereg problemów uzyskania środków na wkłady do spółdzielni. Dlatego też to ma się zmienić. Powstała możliwość uzyskania dotacji dla każdego członka, będą organizowane konkursy na dotowanie grup założycielskich oraz funkcjonujących spółdzielni. Również powstanie system szkoleń organizowanych przez istniejące już takie ośrodki.
Spółdzielnie powstają po to, aby tworzyć miejsca pracy poprzez m. in. świadczenia usług na rzecz osób niepełnosprawnych.
Obecnie, z pomocą środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w szczególności Inicjatywy Wspólnoty Equal, możliwe jest odbudowywanie spółdzielni socjalnych i rozwój ich potencjału w zakresie aktywacji społeczno-zawodowej tych osób, które są zagrożone trwałym społecznym wykluczeniem. Dlatego powstał projekt posiadający za główny cel pobudzenie aktywności gospodarczej niepełnosprawnych mieszkańców wsi i małych miejscowości oraz aktywizacja gmin i lokalnych organizacji społecznych w celu wdrożenia modelu spółdzielni socjalnej osób niepełnosprawnych.
Osoby, które brały udział w tym spotkaniu miały różne zdania na ten temat. Większość twierdziła, że takie spotkania powinny być organizowane, gdyż uświadamiają ludzi i wyciągają do nich pomocną dłoń, aby także mogły normalnie funkcjonować. Różne były opinie co do członków takich organizacji. Jedni twierdzili, że powinny być to osoby wyłącznie odpowiedzialne, które nie mają za sobą mrocznej przeszłości, inni natomiast, że powinno się dać wszystkim jednakową szansę na godne życie.
Problemem stała się niska renta socjalna, która w przypadku podjęcia pracy przez osoby niepełnosprawne zostaje im odebrana, a powinna być przyznawana na stałe.
Osoby biorące udział w spotkaniach informacyjnych mogą uzyskać nieodpłatne szczegółowe informacje dotyczące zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych z udziałem osób niepełnosprawnych.
Następne spotkanie jest przewidziane na 4 września we wtorek w UM w Wołominie o godz.10.00.
Karolina Zatorska