15. Pielgnacja maluszka

Dzieci rodzą się z nienaruszoną, zdrową skórą. Różni się ona jednak od skóry dorosłych, tym że: jest cieńsza; ma mniej włókien elastynowych i krótsze włókna kolagenowe; warstwa rogowa i gruczoły nie są w pełni rozwinięte; posiada ograniczoną zdolność do wyrównywania odczynu pH, a system odpornościowy dopiero zaczyna działać.

Aby uzyskać Europejską Skóra noworodka będzie zdrowa tak długo, jak długo pozostanie nieuszkodzona. Uszkodzona skóra jest wrażliwa na czynniki, które dla zdrowej nie stanowią żadnego zagrożenia. Celem pielęgnacji skóry od pierwszych dni życia jest zatem zmniejszenie podrażnień i utrzymanie integralności bariery naskórkowej.
Podobnie jak w innych dziedzinach medycyny w pielęgnacji skóry zapobieganie jest najlepszą metodą postępowania. Należy pamiętać, że ma znaczenie to czym pielęgnowane będą dzieci,  dobór odpowiednich kosmetyków jest istotnym elementem gwarantującym dobrostan skóry dziecka. Powinno się bezwzględnie stosować kosmetyki specjalnie stworzone do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt.
Oczyszczanie skóry niemowlęcia
Oczyszczanie skóry jest jedną z najczęstszych czynności w pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt. Wykonujemy ją wielokrotnie w ciągu doby.
Wszelkie zabiegi oczyszczania skóry niemowlęcia, czy to po potrzebach fizjologicznych, czy po częstych w okresie niemowlęcym ulewaniach, muszą być zawsze wykonywane bardzo delikatnie. Możemy używać specjalnie do tego celu przeznaczonych chusteczek pielęgnacyjnych, które doskonale nawilżają skórę. Podczas kąpieli powinno stosować się wyłącznie wyjątkowo delikatne produkty  myjące  przeznaczone dla niemowląt.  Natomiast po kąpieli należy pamiętać o posmarowaniu mokrej skóry np. oliwką, lub po osuszeniu  mleczkiem lub kremem pielęgnacyjnym, również dla niemowląt. Pamiętajmy że skórę noworodka czy niemowlęcia osuszamy tylko przez łagodne dotykanie, a nie przez pocieranie ręcznikiem. Dotyczy to również stosowania chusteczek pielęgnacyjnych.
Ze względu na częsty kontakt z delikatną skórą, niezwykle istotne jest, aby kosmetyki stosowane do oczyszczania były bardzo łagodne i nie powodowały podrażnień. Jednocześnie powinny dokładnie usuwać zanieczyszczenia i posiadać właściwości pielęgnacyjne.
Takie kosmetyki, jak chusteczki pielęgnacyjne, płyn do mycia, oliwka, mydło dziecięce, krem nawilżający, mleczka i  powinny zawsze znajdować się w zasięgu ręki osoby przewijającej dziecko lub dokonującej oczyszczania jego skóry. Najlepiej jeśli kosmetyki te są zgromadzone na specjalnej tacce, łatwej do utrzymania w czystości.
Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej dbałości zwłaszcza w okolicach podatnych na występowanie podrażnień. Takim miejscem jest przede wszystkim okolica pieluszki, gdyż tam najczęściej pojawiają się odparzenia. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości skóry występująca u niemowląt. Objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem skóry narażonej na kontakt z moczem i kałem w miejscu przylegania pieluszki do ciała. Szerzej na ten temat opowiem w kolejnym wydaniu ŻPW.