Zbliżający się sezon letni, to okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również za granicą. Należy pamiętać, że wypoczynek za granicą może czasami przysporzyć dodatkowych kosztów związanych z nagłym wypadkiem czy urazem.
Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), należy wypełnić wniosek o jej wydanie. Wzór wniosku można pobrać z internetowej strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Adres www. nfz..gov.pl
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie zdrowotne. Wypełniony wniosek wraz z załącznikiem należy złożyć w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ: Warszawa, ul. Prosta 69 (budynek za rondem DASZYŃSKIEGO) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. Telefony informacyjne: (0-22) – 444 – 15 – 01 (0-22) – 444 – 15 – 02. Jeżeli zgłosimy się z kompletem dokumentów Kartę otrzymujemy „od ręki”
Gdy jedziemy na urlop do jednego z państw Unii Europejskiej lub Islandii, Liechtensteinu albo Norwegii, to, jako osoby ubezpieczone w NFZ mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w danym kraju, na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w tym kraju. W większości przypadków wiąże się to z koniecznością poniesienia części kosztów udzielonych świadczeń medycznych. Opłaty takie nie podlegają zwrotowi przez NFZ.
Co należy zrobić, aby w razie nagłej potrzeby otrzymać pomoc medyczną w państwach Unii Europejskiej
Przed wyjazdem do jednego z państw Unii (lub Islandii, Liechtensteinu albo Norwegii) należy złożyć w Oddziale Wojewódzkim Funduszu właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wniosek o wydanie EKUZ (ważna od 1.01.2006 r.). Wniosek jest dostępny w oddziałach NFZ oraz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl/ue lub www.nfz.gov.pl/ekuz.
Wniosek można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub faksem. Należy do niego dołączyć kserokopię dowodu ubezpieczenia (np. ZUS RMUA, ostatni odcinek emerytury) oraz, w przypadku członka rodziny, dowód zgłoszenia do ubezpieczenia (ZUS ZCZA/ ZUS ZCNA).
Każda osoba otrzymuje osobną Kartę. W sytuacji, gdy pomoc medyczna okaże się niezbędna podczas naszego pobytu za granicą, dokumenty te potwierdzają prawo do korzystania z placówek działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej
Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Często potrzebny może się okazać również dowód tożsamości.
UWAGA! Karta wydawana jest z reguły w dniu złożenia wniosku. Ponieważ w okresie wakacyjnym mogą pojawić się kolejki, warto postarać się o właściwy dokument nieco wcześniej. Karta jest ważna maksymalnie przez okres 2 miesięcy kalendarzowych, liczonych od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca (w przypadku emerytów i rencistów – 5 lat).
UWAGA! Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Również ratownictwo górskie w wielu krajach, m. in. w Austrii i we Francji, jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami, niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.