Prawdziwy przełom w leczeniu gruźlicy nastąpił w połowie lat 40-tych minionego wieku, kiedy to w USA, a następnie na całym świecie zaczęto stosować pierwszy lek przeciwprątkowy – streptomycynę. Ten oraz pojawiające się co kilka lat po nim kolejne antybiotyki o tych właściwościach wzbogaciły arsenał do walki z tą chorobą.
Od tego czasu obserwowany jest systematyczny spadek zachorowań jak i wzrost ilości trwałych wyleczeń.
Aktualnie stosowane sposoby terapii pozwoliły na skrócenie okresu leczenia gruźlicy z 2 lat do 6-ciu miesięcy, a już po 2-ch tygodniach chorzy przestają być zakaźni dla otoczenia. Pomimo tak gigantycznego postępu w zwalczaniu gruźlicy, nadal rocznie zapada na nią na świecie około 4-5 milionów ludzi, a umiera około 3 miliony. Nawet w krajach wysoko rozwiniętych, o rozbudowanej ochronie zdrowia, pozostaje ona poważnym zagrożeniem i to nie tylko dla grup ludności żyjącej w ubóstwie.
Duża zapadalność na gruźlicę w krajach rozwijających się, o dużym przyroście naturalnym i niskiej stopie życiowej oraz coraz większa migracja ludności powodują, że gruźlica nadal jest ogólnoświatowym problemem. Pojawia się też coraz częściej spotykana oporność prątków na zwalczające je leki, której chyba najważniejszą przyczyną są wypadki przerywania leczenia przez pacjentów. Musimy chronić leki przeciwprątkowe, dlatego ich stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarzy pracujących w specjalistycznych oddziałach szpitalnych i poradniach. Powinno ono trwać wystarczająco długo by mieć pewność jego maksymalnej skuteczności oraz jeszcze przez kilka lat pacjent powinien pozostawać pod okresową kontrolą, by mieć pewność, że choroba została całkowicie zwalczona. Dopiero takie postępowanie daje nadzieję na stopniowe wyeliminowanie gruźlicy z listy chorób nękających ludzkość. Pamiętajmy, że gruźlica może być skutecznie wyleczona niezależnie od jej postaci. Należy tylko odpowiednio wcześnie pomyśleć o tym zagrożeniu, przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne oraz wdrożyć leczenie specjalistyczne. W razie jakichkolwiek obaw można zasięgnąć porady lekarzy Poradni Chorób Płuc – oni zawsze znajdą czas, by rozwiać ewentualne wątpliwości, a w odpowiednich przypadkach skutecznie pomóc.