Krwotok to nic innego jak wylew krwi z uszkodzonego naczynia krwionośnego. Do zatrzymania krwotoków przystępujemy natychmiast. Działanie powinno być szybkie, lecz bez paniki, spokojne. Oczekując na przybycie lekarza poszkodowany powinien leżeć pod przykryciem.
Anna Stańczak
Krwotok to nic innego jak wylew krwi z uszkodzonego naczynia krwionośnego. Rozróżniamy krwotoki zewnętrzne – krew wypływa na zewnątrz ciała; krwotoki wewnętrzne – krew przedostaje się do jam ciała
Inny podział to: krwotok żylny – krew jest ciemnoczerwona, o sporej zawartości dwutlenku węgla, wypływa
równomiernie; krwotok tętniczy – krew jest jasnoczerwona, dobrze utleniona, zsynchronizowana z pracą serca o zmieniającym się ciśnieniu; krwotok włosowaty – krew płynie z naczyń tętniczo – żylnych.
Objawy – rozpoznanie
Krwotoki groźne dla życia występują przy uszkodzeniu dużych naczyń żylnych lub tętniczych. Człowiek posiada ok. 5 litrów krwi i zdarza się, że może przeżyć pomimo ubytku krwi nawet do 50 % W przypadku krwotoków bardzo ważną rolę odgrywa czas. Krwotok wewnętrzny początkowo jest zazwyczaj niezauważalny. Najczęściej u człowieka z krwotokiem wewnętrznym można zaobserwować bladość, senność, bezwładność, omdlenie. Zdarza się również, iż krew może wypływać z naturalnych otworów ciała.
Postępowanie przed medyczne
Do zatrzymania krwotoków przystępujemy natychmiast. Działanie powinno być szybkie, lecz bez paniki, spokojne. Krwotok zewnętrzny można zatrzymać następująco: bezpośrednio uciskamy ranę – zatrzymuje to wypływ krwi i umożliwia powstanie skrzepu, unosimy krwawiącą część ciała – powoduje to obniżenie ciśnienia wypływającej krwi, uciskamy tętnicę zaopatrującą w krew zraniony obszar. W ten sposób odcina się dopływ krwi (zakłóca to jednak proces gojenia, uciśnięcie tętnicy nie powinno trwać dłużej niż 15 minut).Tamując krwotok należy zrezygnować z opaski uciskowej (taśmy, pasy, dreny) na korzyść opatrunku
uciskowego, który nie tylko zatrzymuje krwawienie, ale też zabezpiecza ranę przed infekcją. Gdy brak jest opatrunku uciskowego lub gdy po jego założeniu nie ustaje krwotok to wyjątkowo można zastosować opaskę uciskową nie dłużej jednak niż na 1,5 do 2 godzin. Opatrunek uciskowy polega na tym, że na ranę kładziemy kilkakrotnie złożoną jałową gazę lub bandaż następnie kładzie się kilka warstw waty lub ligniny i mocno bandażujemy. W przypadku krwotoku wewnętrznego konieczne jest wezwanie lekarza oraz zapobieganie rozwijaniu się wstrząsu. Oczekując na przybycie lekarza poszkodowany powinien leżeć pod przykryciem.