14. Ryzyko i zagrożenie

Ryzyko to pojęcie z zakresu teorii decyzji, oznaczające sytuację, w której wybranie danego wariantu pociąga za sobą możliwości wystąpienia różnych konsekwencji, znamy jednak prawdopodobieństwa wystąpienia każdej możliwości. Ryzykiem jest, więc każde potencjalne wydarzenie, które może spowodować opóźnienie podjętych przez przedsiębiorcę działań, odstąpienie od tych działań lub ich wstrzymanie.

Beata Witkowska

Zasada przywieziona z wysoko rozwiniętych krajów głosi, że metod ratunku należy szukać wtedy, kiedy wszystko idzie dobrze, a nie wtedy, kiedy wszystko się wali. To słuszne podejście. Gdy widać pierwsze objawy katastrofy, pojawia się nerwowość, która utrudnia racjonalne myślenie i skuteczne działanie. Często brakuje wtedy czasu, zasobów finansowych, przygotowanych ludzi, pojawiają się obronne reakcje pracowników, których pierwszym odruchem jest poszukiwanie spokojnego azylu. Efektem takiego stanu jest szybko rozwijający się chaos, prowadzący nawet do upadku firmy. Może to zdarzyć się też w przypadku drobnych trudności.
Na bezinteresowną pomoc znajomych i zaprzyjaźnionych firm nie ma co liczyć. Nikt nie lubi przegranych.
Pamiętajmy, co mówi bajkopisarz: gdy już wszystkie metody ratunku upadły, wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.
Mimo to tylko nieliczne firmy mają opracowane plany awaryjne, do których mogłyby sięgnąć w takim przypadku i spokojnie je zastosować. Wielu przedsiębiorców, mimo przeświadczenia, że są to niepotrzebnie wydane pieniądze, bez wahania wykupuje różnego rodzaju ubezpieczenia. Dobry plan wyprowadzenia firmy z kłopotów powinien zawierać szereg elementów biznes planu – personel, wizerunek firmy, finanse. Plan ten nie może wyglądać jak „broszura reklamowa”. Opis możliwości, jakie stoją przed firmą oraz wizje wspaniałej przyszłości, nie poparte analizą potrzeb rynku i analizą finansową, w żaden sposób nie mogą zaćmić problemów związanych z załamaniem rynków zbytu, niesolidnymi dostawcami czy też wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Oprócz zdawania sobie sprawy z istniejącego ryzyka bardzo ważne jest jego mierzenie. Mierząc ryzyko, możemy to ryzyko podejmować świadomie i odpowiednio nim zarządzać.
W trakcie spotkań, na które zapraszamy, pokażemy, z jakimi zagrożeniami może zetknąć się osoba, która zaryzykowała prowadzenie własnej działalności gospodarczej w naszych warunkach i jak sobie radzić w przypadkach ich wystąpienia.