Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwo wymaga nierzadko wsparcia kredytowego. I tu zaczyna się problem. Banki przed udzieleniem kredytu dokładnie „prześwietlają” kredytobiorcę. Często bywa, że potencjalny kredytobiorca nie może udowodnić swej „zdolności kredytowej”. Jest to zrozumiałe, gdyż kredyt jest niezbędny dla rozpoczęcia działalności, lub poprawy kondycji finansowej firmy już istniejącej, która po dokapitalizowaniu może podjąć kroki zapewniające jej prawidłowy rozwój. I tutaj okazuje się, że koło się zamyka. Firma potrzebuje kredytu, lecz bank nie posiadając gwarancji zabezpieczających nie chce go udzielić.
Istnieją różne formy zabezpieczenia kredytu. Najpopularniejsze do tej pory to wiarygodni żyranci, weksle, hiopoteka. O żyrantów coraz trudniej, gdyż doświadczenia życiowe czynią działania o pozyskanie takowych upokarzającymi. Hipoteka, też różnie z nią bywa (jeżeli nawet jest co zastawić). Weksle nie wystarczają.
Piętrzące się trudności zniechęcają kredytobiorców do pozyskania z banku niezbędnych funduszy.
Z myślą o małych i średnich przedsi biorstwach, których ten problem dotyka w sposób szczególny, powołano fundusze poręczeń kredytowych.
Władze samorządowe Wołomina nie przegapiły nadarzających się szans i przystąpiły do dwóch powstających na naszym terenie funduszy: do Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych i do Funduszu Poręczeń Kredytowych Powiatu Wołomińskiego. W obu funduszach gmina Wołomin jest członkiem – założycielem.
Przewidywano, że ze względu na możliwość rozbudowania kapitału funduszu – mazowiecki będzie obsługiwał kredytobiorców potrzebujących wyższych kredytów, powiatowy natomiast „drobniejszych”.
Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych zyskał poparcie finansowe od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Funduszu Ochrony Środowiska i banków. Rozpoczął prężną działalność i wydał wiele satysfakcjonujących kredytobiorców poręczeń. Obecnie poręcza pożyczki do 317 100 złotych.
Powiatowy dysponuje skromniejszym funduszem, a sprawy organizacyjne, kłopoty z uzyskaniem poparcia lokalnych banków, a także trudności w nawiązaniu konstruktywnej współpracy w ramach funduszu pomiędzy urzędem pracy i zarządzającym funduszem Stowarzyszeniem Rozwoju Przedsiębiorczości, powoduje, że nie może on z należytą siłą wystartować do działania.
Wiele zależy od zrozumienia roli funduszu przez działające na terenie banki, ale one prowadzą własną, nie zawsze zrozumiałą, szczególnie dla kredytobiorców, politykę.
Zachęcając do skorzystania z szansy uzyskania poręczenia przez fundusz polecam zapoznanie się z informacjami podawanymi na stronach internetowych funduszy. Niezbędne informacje i formularze do nadania biegu sprawie można otrzymać również w Urzędzie Miejskim w Wołominie.
Warto korzystać z tej formy poręczenia gdyż jest ona niekosztowna. Opłaty manipulacyjne są bardzo niskie ponieważ fundusze są instytucjami „non profit”. Nie pracują dla zysku, a jedynie dla pomocy małych i średnich przedsiębiorstw.
Pragnę na koniec podkreślić, że gmina Wołomin będąc uczestnikiem funduszu (członkiem założycielem) uzyskuje dla kredytobiorców z terenu gminy szczególnie preferencyjne warunki.
Zachęcam do współpracy i korzystania z tej formy pomocy.
Burmistrz Jerzy Mikulski jest członkiem Zgromadzenia Wspólników Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Pełnomocnik Burmistrza ds. Kontaktów Społecznych Andrzej Żelezik jest członkiem Komisji Doradczej Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz członkiem rady Funduszu Poręczeń Kredytowych Powiatu Wołomińskiego