Rozmowa z Prezesem Zarządu Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach – Zenonem Daniłowskim
– Panie Prezesie – Praska Giełda Spożywcza w Ząbkach jest rynkiem hurtowym, stanowiącym bazę zaopatrzenia w artykuły spożywcze dla naszego powiatu. Co wydarzyło się na Praskiej Giełdzie w minionym roku?
– Można to ująć w dwóch słowach: inwestycje i modernizacja. Wybudowaliśmy halę o powierzchni ponad 1 000 m2, z kilkunastoma boksami, z dostępem do wody, kanalizacji, łączności telefonicznej oraz do Internetu. Znaleźli się w nich dotychczasowi operatorzy Giełdy, prowadzący działalność w wysłużonych pawilonach bądź na placu. Kolejną inwestycją była ukończona niedawno rozbudowa o 800 m2 hali Batny, największego na Mazowszu dystrybutora produktów nabiałowych. Naszym celem jest tworzenie nowoczesnych powierzchni handlowych, zgodnych ze standardami europejskimi.
– Czy oprócz inwestycji, podejmowane są na PGS inne działania?
– Dwie znaczące firmy w branży dystrybucji mięsa Robtom i Apex, dokonały modernizacji starych oraz adaptacji nowych pomieszczeń. Umożliwiło to rozwinięcie działalności oraz dostosowanie się do europejskich standardów w zakresie przechowywania żywności. Działania adaptacyjne, zmierzające do powiększenia zakresu działalności, wykonała także firma Gonciarz – największy u nas podmiot w zakresie dystrybucji opakowań na artykuły spożywcze i dla gastronomii.
– Przybywają nowe powierzchnie sprzedaży. Czy pozyskujecie również nowe firmy?
– Staramy się pozyskiwać firmy renomowane. Swoją hurtownię uruchomiła spółdzielnia mleczarska Maćkowy z Gdańska. Ta znana dotychczas głównie na Wybrzeżu mleczarnia, ma w swojej ofercie ponad 100 produktów, a na swym koncie złote medale Międzynarodowych Targów Poznańskich i wyróżnienia. Najważniejszym jest Wielki Złoty Medal MTP, przyznawany Najlepszym z Najlepszych. W tym elitarnym gronie Maćkowy jest jedyną spółdzielnią mleczarską.
– Problemem dla klientów jest wjazd, a jeszcze bardziej wyjazd z tereniu Giełdy. Czy w najbliższym czasie sytuacja ulegnie zmianie?
– Niedawno wykonana modernizacja skrzyżowania nie rozwiązała istniejącego problemu. Lewoskręt w znajdującą się naprzeciwko Giełdy ulicę Powstańców, ułatwił w pewnym stopniu dojazd na PGS. Nierozwiązany pozostaje nadal problem wyjazdu z Giełdy, szczególnie w stronę Ząbek oraz wjazdu na jej teren od strony ulicy Chełmżyńskiej. Rozważany wcześniej wariant z ustawieniem sygnalizacji świetlnej nie może być zrealizowany. Jako rozwiązanie docelowe powstanie więc rondo, które usprawni ruch w tym newralgicznym miejscu. Należy pamiętać, że na PGS wjeżdża każdego dnia od tysiąca do trzech tysięcy pojazdów.
– Popularne stało się ostatnio hasło POLSKIE SMAKI, które wiąże się z Praską Giełdą Spożywczą. Czy to kolejne przedsięwzięcie Giełdy?
– Praska Giełda Spożywcza jako pierwszy rynek hurtowy w Polsce uruchomiła, we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego, przedsięwzięcie handlowe w postaci salonu, w którym oferowane są regionalne produkty spożywcze. Wytwarzana zgodnie z dziedzictwem kulinarnym żywność, jest wielką szansą dla rolnictwa i handlu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu, swoją rolę widzimy w działaniach, zmierzających do zbudowania krajowego rynku na te produkty.
– Korzystając z okazji przypomnę, że sprzedaż w naszym salonie POLSKIE SMAKI – TRADYCJA I JAKOŚĆ odbywa się od poniedziałku do soboty, w godzinach: od 6.00 do 14.00.
– Panie Prezesie – widać z tego, że staracie się dostosować wasze działania do potrzeb operatorów i klientów…
– Chciałbym podkreślić, że do niedawna byliśmy znani przede wszystkim jako rynek dystrybucji mięsa i nabiału. W ostatnich dwóch latach udało nam się stworzyć rynek owocowo-warzywny z prawdziwego zdarzenia. Składa się na niego potencjał kilkudziesięciu firm. Większość z nich prowadzi dystrybucję z osobnych boksów w halach, pozwalającą zagwarantować produktom odpowiednią jakość oraz na całoroczną sprzedaż w przypadku artykułów wrażliwych na zmianę temperatury.
– Co w podejmowanych działaniach jest dla Zarządu Giełdy najważniejsze?
– Zarządowi Giełdy zależy szczególnie na tym, aby był to rynek kompleksowy, a klient zaopatrzył się w jednym miejscu, nie szukając i nie jeżdżąc zbyt daleko. Hasło: Kupisz wszystko w jednym miejscu – to wizytówka Praskiej Giełdy Spożywczej.
Rozmawiał MP
Szkoda tylko, że nic sie nie robi aby poprawić dojazd do giełdy. Warto także zająć sie wymiana nawierzchni na samej gieldzie. Dobrze, że gielda jest tak blisko i mozna tam takze zrobić wieksze zakupy. Tylko jednego brakuje! Informacji o hurtowniach na terenie giełdy.