Jolanta Michalik
Kobiety bez niczyjej pomocy, nieświadomie, podważają swoją wiarygodność i sabotują swoje kariery. Dorosłe kobiety zachowują się jak dziewczynki. Grzeczne dziewczynki nie awansują!
Nadmierna potrzeba bycia lubianą, niezadawanie pytań
w obawie przed śmiesznością, ujawnianie zbyt wielu informacji osobistych, słaby uścisk dłoni, posłuszne wykonywanie poleceń, naiwność, oddawanie swoich pomysłów, przepraszanie za nieistotne błędy, rezygnowanie z przywilejów, szybkie mówienie, publiczne dbanie o urodę i płacz – oto przykłady z liczącej 101 pozycji listy błędnych zachowań pracujących kobiet z książki „Grzeczne dziewczynki nie awansują” L.P. Frankel.
Dorosłe kobiety pozostają w krainie dziewczynek, mimo że jest to dla nich niekorzystne. Grzeczne, potulne, miłe dziewczynki nie biorą odpowiedzialności za swój los. Nie wykorzystują w pełni swoich możliwości, zachowując się stosownie do oczekiwań innych. Kiedy próbują przełamać narzucone im przez wychowanie role i zachowywać się w sposób podkreślający ich potrzeby, spotykają się z oskarżeniami o bycie „jędzą”, kopiującą męskie wzorce zachowań. Sztuka polega na zachowaniu równowagi, by nikt nie był w stanie obudzić
w nas poczucia niższości bez naszej zgody.
Dr Lois P. Frankel jest amerykańską psychoterapeutką, ekspertem w dziedzinie zachowań w miejscu pracy i wzmacniania pozycji kobiet. Polska tłumaczka „Grzecznych dziewczynek” dokonała przekładu na nasze realia, skupiając się na odzwierciedleniu intencji autorki. W opisach technik i stylu działania kobiet występujących w mediach pojawiają się polskie nazwiska, a lista zalecanych lektur zawiera tytuły, które ukazały się na polskim rynku wydawniczym.
Lois P. Frankel,
„Grzeczne dziewczynki nie awansują. 101 błędów popełnianych
przez kobiety, które nieświadomie
niszczą własną karierę”,
tłum. M. Kącka, Wyd. Helion, Gliwice 2005, ss. 256, cena ok. 29,50 zł.