Recykling, czyli wtórne przetworzenie jest najbardziej ekonomicznym i ekologicznym kierunkiem zagospodarowywania makulatury. Rozmawiamy o tym z Małgorzatą Izdebską, koordynatorką akcji “Czysty Wołomin”.
– Jak duże ilości papieru marnujemy?
– Rocznie każdy z nas zużywa ponad 65 kg papieru. Najwięcej makulatury, ok. 705 tys. ton powstaje w handlu detalicznym, ok. 180 tys. ton w hipermarketach, 130 tys. ton w przemyśle, ok. 194 tys. ton na terenach gmin i ok. 79 tys. ton w tekturnicach.
– Dlaczego recykling papieru jest tak ważny?
– Wyroby z papieru – książki, czasopisma, gazety, opakowania – po spełnieniu swojej funkcji mogą stać się odpadem zalegającym na wysypiskach lub surowcem wtórnym. Zależy to od nas samych. W przypadku, gdy wrzucimy wykorzystany papier lub tekturę do właściwego pojemnika lub worka – stanie się surowcem wtórnym, czyli makulaturą. W przypadku, gdy wyrzucimy papier lub tekturę do tzw. śmieci, czyli pomieszamy z różnymi odpadami nie nadającymi się do wtórnego wykorzystania, trudno będzie ten papier odzyskać, trafi on na wysypisko i stanie się odpadem. Recykling 1 tony papieru pozwala na zaoszczędzenie od 2,3 do 7m3 miejsca na składowisku odpadów, 26 500 litrów wody, 1 476 litrów ropy i 4 200 kWh energii.
– Jak można wykorzystać odzyskany papier?
– W zależności od możliwości technologicznych odzyskany papier i tekturę można wykorzystać wtórnie do produkcji różnych papierów i tektur makulaturowych. Kierunki zagospodarowania tych wyrobów to produkcja opakowań i tektur specjalnych, produkcja papierów graficznych – głównie gazetowych oraz produkcja papierów higienicznych (toaletowy i ręczniki). MP