Katarzyna Rozbicka
Jeszcze nikt w historii literatury nie pisał o cierpieniu, chorobie i śmierci w tak piękny, optymistyczny i bezpośredni zarazem, sposób! Książka “Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta uznana została za wydarzenie literackie na miarę “Małego Księcia”, otrzymała wspaniałe recenzje – nie tylko od krytyków literackich. Zachwyciła ludzi w różnym wieku, o różnym poziomie wykształcenia i z różnych krajów, bo mówi o tym, co każdego z nas bezpośrednio dotyka, jak poradzić sobie ze świadomością zbliżającej się śmierci…
Główny bohater – dziesięcioletni Oskar – wie, że umiera, jest chory na białaczkę. Dzięki niezwykłej zabawie zaproponowanej mu przez panią Różę, dożywa sędziwego wieku 110 lat w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Przez cały czas chłopiec stara się przełamać dziwne milczenie dorosłych w jego obecności. Oskar uczy nas, że w obliczu śmierci nie wolno być tchórzem – tym bardziej, jeśli ów “wyrok” został wydany nie na nas samych, ale na bliską nam osobę. Milczenie nie rozwiązuje problemów, a czas, który mamy, nie da się cofnąć czy zatrzymać, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę na “bycie razem” ze swoimi bliskimi. – To tylko jedna z wielu mądrych myśli zawartych w książce Erica-Emmanuela Schmitta.
Ta krótka powiastka na długo zapada w pamięć. Pamiętnik umierającego dziesięciolatka pisany w formie listów do Pana Boga , chwyta za serce , ale także napełnia nadzieją, uczy pokory wobec wielkiej tajemnicy życia. A co najważniejsze prowokuje do innego – optymistycznego spojrzenia na cierpienie i śmierć. Tej książki nie trzeba się bać, ona jest jak literacki poradnik, który pokazuje, jak radzić sobie z własnym i cudzym cierpieniem zwyczajnie, po ludzku.
„(…) życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się , że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć .(…)”
Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, Wydawnictwo Znak, Kraków 2005,
stron 78, cena 16 zł.