O najbliższych inwestycjach w Radzyminie,
szpitalu i Technikum Terenów Zieleni, rozmawiamy
z Andrzejem Siarną, wiceburmistrzem Radzymina.
– Czy udało się już ustalić priorytety na tę kadencję samorządu dla Miasta i Gminy Radzymin?
– To co zaproponowaliśmy, aby znalazło się w tegorocznym budżecie wynika z potrzeb mieszkańców na podstawie wniosków, jakie składają do Gminy sami, bądź poprzez sołtysów czy radnych z danych miejscowości. Choć te wszystkie potrzeby opiewają na kwoty znacznie przekraczające możliwości jednego rocznego budżetu Radzymina, to staramy się wybrać to, co jest najważniejsze dla danej społeczności. Samorząd może się poruszać tylko w ramach posiadanych środków.
– Może pokusi się Pan jednak o konkretne stwierdzenie – co w tej chwili jest najważniejsze do zrobienia w Radzyminie?
– Najważniejsza inwestycja jaka jest przed nami i, która jest ważna dla rozwoju Radzymina, to modernizacja oczyszczalni ścieków, polegająca na zwiększeniu przepustowości. Co roku przybywa nam kanalizacji a oczyszczalnia ma określone parametry. Jeżeli idzie o budowę wodociągów, to miasto jest właściwie już zwodociągowane, a obecnie budujemy wodociągi na obszarach wiejskich. Kończymy właśnie wodociąg w Mokrem. Priorytety, jakie są wyznaczone na czas najbliższy, to wodociągi w Nadmie, Zawadach. Inwestycje te w tym roku zostaną rozpoczęte. Chcemy zrealizować je w ciągu dwóch lat.
– A co w inwestycjach oświatowych?
– Oczywiście o oświacie nie zapominamy. Bardzo ważną sprawą, jest budowa gimnazjum w Radzyminie
i sala gimnastycznej przy ZS Księżnej Eleonory Czartoryskiej. Gimnazjum powstanie przy Szkole Podstawowej. To bardzo kosztowne inwestycje i żywimy nadzieję, że uda się pozyskać środki zewnętrzne. Również będziemy inwestowali
w tereny wiejskie. W SP Nr 1
w Słupnie planujemy szereg remontów związanych z docieplaniem, wymianą grzejników, okien i być może dachu. Rozpoczniemy też dobudowę oddzielnego wejścia dla potrzeb gimnazjum, w ramach którego powstanie klatka schodowa, szatnia, biblioteka i 2 sale lekcyjne.
– Radzymin, jako jedyna gmina w naszym powiecie, ma własny szpital. Pod koniec poprzedniej kadencji padały obietnice prac budowlanych i remontowych. Jak dziś wygląda ta sprawa?
– Rozbudowa szpitala w stanie surowym dobiega już końca. W tym roku przystąpimy do prac wykończeniowych. Nasze założenia są takie, aby utrzymać szpital z oddziałem wewnętrznym. Gdyby się pojawiły komplikacje i odgórne zarządzenia, to i tak likwidacji szpitala nie będzie. Rozważamy możliwość zaadaptowania budynku pod odział rehabilitacyjny, ewentualnie zakład opiekuńczo-leczniczy. Szczególną uwagę będziemy przywiązywali do strony ekonomicznej funkcjonowania placówki.
– W poprzedniej kadencji gmina budowała budynek komunalny. Czy jest on już oddany do użytku?
– W najbliższym czasie uruchomimy procedurę sprzedaży części komercyjnej bloku komunalnego (50% część komercyjna, drugie 50% część komunalna). Sprzedając 22 mieszkania z 44, jakie wybudowaliśmy, chcemy wycofać część pieniędzy, żeby móc wybudować budynek socjalny o niższym standardzie od komunalnego, gdyż Radzymin posiada w tej dziedzinie duże potrzeby, a burmistrz ma obowiązek zabezpieczenia lokali mieszkalnych.
– Porozmawiajmy może o Technikum Terenów Zieleni. Temat ten bulwersuje społeczeństwo Radzymina. Czy Gmina Radzymin angażuje się w odzyskanie tego terenu?
– Powierzchnia dla potrzeb funkcjonowania Technikum Terenów Zieleni to 13 000 m2. Powierzchnia ta składa się z dwóch działek: jedna o pow. ok 7 000 m2, druga o pow.
6 000 m2. Gmina Radzymin wystąpiła do starostwa z propozycją zakupu działki o pow. 6 000 m2, którą użyczymy dla potrzeb funkcjonowania Techniku Terenów Zieleni. Zaproponowaliśmy staroście, aby zakupił drugą z działek – zabudowaną o pow. 7 000 m2. Czekamy na decyzję starosty.
Żądana przez nowych właścicieli kwota opiewa na sumę 4 milionów zł. Teren został sprzedany przez Dolorystów jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Gminy Radzymin o tym nie poinformowano, gdyż stroną było tu starostwo. Nie chcemy obwiniać o ten stan rzeczy żadnej ze stron. Wspólnie powinniśmy zadbać o rozwiązanie tego problemu. Moim zdaniem z każdej sytuacji jest wyjście. Potrzebne jest wspólne działanie i podjęcie jednoznacznej decyzji. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie Burmistrzów Miasta i Gminy Radzymin w Ministerstwie Rolnictwa w sprawie uzyskania pomocy w rozwiązaniu tego problemu.
Rozmawiała Teresa Urbanowska