? Rezultatem prowadzonych w poprzednich kadencjach działań była szeroko opracowana inwentaryzacja terenu pól ossowskich. Prowadzone w tym samym czasie prace wykopaliskowe zaowocowały wydobyciem licznych eksponatów o wartości historycznej ? pisze Andrzej Żelezik wołomiński radny.
Z przyjemnością brałem udział w spotkaniu organizowanym przez dyrektora Parku Kulturowego ?OSSÓW ? WROTA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920? i Burmistrza Wołomina, które odbyło się w Ossowie 16.03.2013r. Cieszy fakt, że powołany uchwałą Rady miejskiej w 2009r. Park Kulturowy znowu odżył. Na spotkaniu zaprezentowano rozpoczęcie realizacji projektu ?Rowerem po Parku Kulturowym?.?. Wprawdzie euforia spotkania została nieco ostudzona ?zimnym prysznicem?, jaki spłynął na głowy organizatorów poprzez wypowiedź Księdza dziekana Jana Andrzejewskiego, który wykazał szereg nieścisłości w opisie faktów historycznych zamieszczonych w przygotowanych materiałach informacyjnych. Zdaniem Księdza Dziekana ? błędów tych można było uniknąć, konsultując materiał z kompetentnymi osobami, które już wiele uczyniły dla propagowania świetlanej historii Ossowa i ziemi wołomińskiej. Mimo tego wydaje się pocieszającym, że sprawa uaktywnienia działań wokół nadania właściwej rangi organizacji Parku?. urealnia się. Mam żal do reprezentantów rządzącej w Wołominie ekipy samorządowej PiS, że źle pojęta pewność siebie nie pozwala jej na wykorzystanie dotychczasowych dokonań, w które w poprzednich kadencjach wniesiono wiele wysiłku. Do wykonania tych prac zaangażowane były instytucje i organizacje statutowo powołane do prowadzenia takich działań. Zamierzenia i wyniki w sprawie organizacji Parku Kulturowego były przez zespół Burmistrza Jerzego Mikulskiego szeroko publikowane. Odbyło się wiele konsultacji, także z udziałem księży proboszczów okolicznych parafii z księżmi Dziekanami Janem Andrzejewskim i Józefem Kamińskim, a także śp. Księdzem Prałatem Janem Sikorą na czele.
Udział w pracach miały takie sławy jak: ? Płk Marek Tarczyński – historyk wojskowości ? Pracownicy naukowi Wojewódzkiego Zespołu Konserwacji Zabytków w Warszawie ? nieodżałowany śp. prof. Józef Szaniawski ? inż. architekt Nizio /projektant m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego/ ze swoją pracownią
Ogromne zaangażowanie w prace organizacyjne parku wykazało wielu lokalnych działaczy jak Pan Konrad Rytel oraz Państwo Bożena i Jacek Krzemińscy i Pan Grzegorz Grabowski. Poparcie dla inicjatywy powołania Parku Kulturowego ?? wykazywali (stając poza jakimikolwiek podziałami) kolejni prezydenci kraju, biskupi, senatorowie, posłowie i władze samorządowe województwa, powiatu oraz sąsiednich gmin. Zainteresowanie wspólnym działaniem okazało wielu samorządowców od Dęblina poprzez Ostrołękę aż do Augustowa, propagując utworzenie wspólnego przedsięwzięcia dla upamiętnienia walk na całym froncie wojny 1920r. Odczyty i prezentacje promocyjne odbywały się m.in. w tak znakomitych miejscach jak Zamek Królewski w Warszawie.
Aby wskazać mieszkańcom Ossowa korzyści ekonomiczne płynące zarówno dla nich samych jak i dla całego regionu sąsiadującego z Parkiem Kulturowym, organizowano wiele działań. Dla przykładu można podać wyjazd do Bałtowa leżącego w województwie Świętokrzyskim. W Bałtowie powstał onegdaj (wprawdzie innego mniej prestiżowego formatu) Park Jurajski, który odmienił los zaniedbanej wsi i doprowadzając ją do rozkwitu gospodarczego. W tej swoistej ?wizualizacji? brali udział sołtysi sąsiadujących z Ossowem wsi, aktywni mieszkańcy oraz przedstawiciele Burmistrzów Wołomina, Zielonki i Kobyłki. Historia dała nam miejsce uświęcone bohaterskimi czynami, które przesiąknięte jest krwią Polaków. Kultywując rangę czynu i upamiętniając go po wieczne czasy, możemy jednocześnie stworzyć możliwości ekonomicznego rozwoju naszego regionu.
Wobec zaawansowanych prac nad uruchomieniem całego cyklu powołania Parku Kulturowego ?.., który rozpoczął się w 2008r. podpisaniem przez Starostę Macieja Urmanowskiego oraz Burmistrzów Kobyłki Roberta Roguskiego; Zielonki Adama Kossana oraz Wołomina Jerzego Mikulskiego ponadlokalnego samorządowego programu ?OSSÓW ? BITWA WARSZAWSKA 1920R.? nasuwają się pytania;
? dlaczego obecna władza bagatelizuje wysiłek i zaangażowanie poprzedników w pracę już wykonaną, rzucając bardzo krzywdzące twierdzenie cytuję ?brak było wystarczającej determinacji niektórych samorządowców? oraz ?urzędnicy skupili się na wytwarzaniu dokumentacji? /patrz wypowiedź Burmistrza Madziara w biuletynie informacyjnym Parku/. Trzeba sobie, bowiem zdawać sprawę z tego, że gdyby nie te prace dokumentacyjne ? dziś nie moglibyśmy dalej niczego zdziałać.
? dlaczego obecne władze ?zabierały się do pracy? tak opieszale, że stracono bezpowrotnie 2? roku
Pytań bez odpowiedzi pozostaje wiele, ale jeśli chcemy osiągnąć sukces organizacyjny na obchody stuletniej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r. to musimy na nie odpowiedzieć. Czasu pozostało bardzo niewiele.
Rezultatem prowadzonych w poprzednich kadencjach działań była szeroko opracowana inwentaryzacja terenu pól ossowskich. Pozwoliło to na wykonanie szczegółowego przewodnika po pobojowiskach pól bitewnych i zabytkach Bitwy Warszawskiej 1920r. Prowadzone w tym samym czasie prace wykopaliskowe zaowocowały wydobyciem licznych eksponatów o wartości historycznej. Odkryte szczątki ludzkie poległych w 1920 r. można było przenieść w godne z duchem chrześcijaństwa miejsce pochówku. Awansowano prace, które nie sposób wymienić, ale które miały doprowadzić do utworzenia centrum informacji historyczno-turystycznej w Ossowie dla całego pola Bitwy Warszawskiej, obejmującej w części obszar kilku województw. Na prelekcjach prezentowano ciekawe wizualizacje wielu obiektów ? w tym obiektu muzealnego.
Zapewne wielu spraw nie udało się przeprowadzić do końca, jak chociażby wytyczenie ostatecznych granic terenu, jaki zajmować miałby Park Kulturowy. Należy pamiętać, że korekta tych planów powinna uwzględniać interesy wszystkich zainteresowanych stron (także, a może przede wszystkim mieszkańców Ossowa). Niezwykle istotny jest tu szacunek kosztów i działanie na rzecz pozyskania funduszy zewnętrznych. Teraz jest najwyższy czas na dokonanie głębokich analiz oraz kontynuację rozpoczętego dzieła. Najważniejszym celem jest, bowiem upamiętnienie historii oręża polskiego i poprawa wizerunku Ossowa oraz życia jego mieszkańców. Można to zrobić tylko wtedy, gdy stworzy się całą infrastrukturę turystyczną na bazie markowego produktu turystycznego.
Radny Rady Miejskiej
Andrzej
Żelezik