Wacław Nałkowski, patron I LO w Wołominie, swego czasu mieszkaniec „Domu nad łąkami” wrósł w naszą świadomość i bałam się, że zupełnie spowszedniał. W zasadzie, jak do tej pory, przegrał walkę o I LO z M. Sasinem, bo ku mojemu głębokiemu żalowi szkoła jest bardziej utożsamiana z adresem (na Sasina), niż z patronem (Wacław Nałkowski). Na szczęście walka nie została ostatecznie przegrana.
Trochę nieoczekiwanie, ale też i w wyniku konkretnych poczynań pojawił się szereg nowych impulsów bardziej sprzyjających dumnemu określeniu „Nałkowiak”, niż smutnemu „uczeń z Sasina”.
A wydarzenia te, to m.in. powiększenie grona szkół im. Wacława Nałkowskiego o Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowodworze. Encyklopedycznie Nowodwór „…położony na Wysoczyźnie Żelechowskiej, w północnej części województwa lubelskiego, w powiecie ryckim…” to miasto, gdzie 19 listopada 1851 r. urodził się wielki polski geograf Wacław Nałkowski. Zaproszeni na wspaniałą uroczystość Burmistrz Wołomina Pan Jerzy Mikulski, Dyrekcja I LO im. Wacława Nałkowskiego Pan Krzysztof Milczarek i Pani Iwona Kazana (z pocztem sztandarowym szkoły w składzie: chorąży Kamil Szymański, asysta Aleksandra Grodzka i Natalia Ludwiniak), Dyrektor Muzeum Nałkowskich Pani Marzena Kubacz byli świadkami jak na Mszy św. w Nowodworze uroczyście poświęcono sztandar, a następnie już w budynku tamtejszej szkoły odczytano akt nadania jej imienia Wacława Nałkowskiego.
Kolejnym impulsem do mówienia o Nałkowskim wydaje się być moja propozycja powołania Fundacji Nałkowskich, dbającej o materialne podstawy funkcjonowania I LO. Wstępne wyrażenie zgody na objęcie przewodniczenia tej fundacji przez Prezesa DJ Chem Pana Bogdana Domagałę dobrze wróży temu przedsięwzięciu. W tym momencie nieśmiało przypominam wszystkim absolwentom i sympatykom szkoły o możliwości odliczenia 1 % przyszłorocznych dochodów na rzecz Fundacji…
Nie może też ujść naszej uwadze sięganie do myśli Wacława Nałkowskiego we współczesnych rozważaniach np. o transformacji naszego państwa. I tak dr hab. Henryk Chołaj, emerytowany profesor zwyczajny SGH w swoim podręczniku akademickim Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie pt. „Dekada transformacji gospodarki polskiej” pisze: „…W tradycji nauki polskiej leżą rozważania nad wpływem położenia Polski na jej dzieje; odnosi się to zwłaszcza do prac W.Nałkowskiego…”. Pytanie za 10 punktów: jakie to są rozważania? Autor najbardziej ciekawej i wyczerpującej wypowiedzi będzie nagrodzony!