Chciałbym „kogoś” Państwu przedstawić. Mimo młodego wieku pomógł już tysiącom ludzi. Jego imię: Eures. Jest to bardzo interesujący i jakże pomocny portal internetowy, który może się stać przydatnym narzędziem, w kontaktach z innymi państwami U.E. na płaszczyźnie czysto ekonomicznej oraz prawnej. Europejski Portal Mobilności Zawodowej – do usług!
Podobno jestem euroentuzjastą: zdarza się, że grozi mi utopienie we własnej ślinie na widok flagi Europejskiej. Podobno Ziemię atakują kosmici – cóż każdy ma prawo do opinii. Moim zdaniem każda osoba, która posiada wiedzę na temat czegoś istotnego powinna podzielić się nią z innymi. Na tym między innymi polega życie w społeczności, chociażby narodzie. Im więcej takiej wymiany – wsparcia, tym lepiej funkcjonuje państwo.Uważam, że warto zapoznać się z EURESEM, który jest czymś więcej niż tylko portalem internetowym. Jest bowiem międzynarodową siecią, która zrzesza Europejskie Służby Zatrudnienia. Do głównych zadań tego zrzeszenia należy informowanie potencjalnych pracowników o zakresie istniejących ofert pracy. Ponadto EURES służy radą w zakresie warunków pracy – prawnych i społecznych na całym Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wsparcie skierowane jest również do pracodawców, którzy chcą zatrudnić obcokrajowców. Ostatnim ważnym zdaniem sieci jest doradztwo w sprawie pracy w regionach transgranicznych (ich status jest oddzielnie regulowany).
Plusem tego systemu jest to, że mając dostęp do Internetu możemy uzyskać fachową pomoc całkiem za darmo. Najważniejszymi segmentami portalu są działy: „znaleźć pracę”, „życie i praca” oraz „nauka”. Oferty pracy dostępne w Portalu EURES zamieszczają członkowie i partnerzy sieci, a zwłaszcza Europejskie Publiczne Służby Zatrudnienia. Korzystają one z portalu w celu zamieszczenia ofert pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z innych krajów europejskich. Takie oferty pracy oznaczone są niebieską flagą, co oznacza, że dany pracodawca jest szczególnie zainteresowany naborem pracowników z innych krajów europejskich. Oferty dotyczą wielu różnych zawodów oraz obejmują propozycje pracy stałej i sezonowej. W każdej ofercie widnieją informacje odnośnie sposobu złożenia zgłoszenia oraz osoby, z którą należy się skontaktować. Osobą taką może być doradca EURES, który zajmie się zgłoszeniem lub, w innych przypadkach, bezpośrednio pracodawca.
„Życie i praca” umożliwia sprawdzenie warunków życia w kraju do którego jedziemy pracować. Jakie są warunki mieszkaniowe, gdzie posyłać dzieci do szkoły a ponadto sprawy podatkowe, koszty życia, ochrona zdrowia, przepisy socjalne, porównywanie kwalifikacji – to wszystko znajdziemy w tym dziale. Kolejnym wartościowym narzędziem informacyjnym jest baza danych „Informacje o rynku pracy”, zawierająca informacje na temat aktualnych trendów na europejskim rynku pracy, w podziale na kraje, regiony i sektory działalności.
Sekcja „nauka” zawiera informacje w zakresie możliwości edukacyjnych i szkoleniowych w Europie, takich jak adresy stron internetowych instytucji zajmujących się szkolnictwem wyższym, bazy danych kursów szkoleniowych, szkoły. Serdecznie zapraszam: http://www.eu.int/eures/
Ani Eures – ani „polski hudraulik „,ani zadne podobne wymysly nie rozwiaza bolacego tematu polskiego bezrobocia….Moze znajdzie sie ktos kto przeprowadzi wywiad z Polakami powracajacymi z zagranicznych kontraktow ….
Jsne, że nie…nie całkowicie tak jak lekarze nie są w stanie zniszczyć raka. Realizm zawsze przegra w konfrontacji z idealizmem w kategorii: „obrazy życia” :]