Dożynki Gminne, czyli obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów zboża i uroczyste złożenie przed ołtarzem uwitych wieńców, darów i plonów ziemi przez gospodarzy w Powiecie Wołomińskim i Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyły się 28 sierpnia w Poświętnym zaś tydzień wcześniej w Dąbrówce. Kolejne za tydzień w Lipinkach Gmina Wołomin
Radośnie obchodziliśmy tegoroczne Święto Plonów w Poświętnym, Dąbrówce jak i w innych gminach. Na dożynkach Diecezjalnych zaprezentowano 54 wieńce. Za najładniejszy komisja konkursowa uznała wieniec dożynkowy z parafii św. Walentego w Latowiczu. – Pracowało nas przy tym wieńcu bardzo dużo. Nie jesteśmy nigdzie zrzeszeni, ot po prostu grupa zaprzyjaźnionych ze sobą sąsiadów – powiedziały nam Danuta Wosińska i Justyna Osiak, autorki projektu według którego wieniec został wykonany.
W Dąbróce uroczystości rozpoczęto przemarszem Korowodu Dożynkowego – od pomnika Tadeusza Kościuszki, na plac przed Urzędem Gminy. Na czele pochodu szły poczty sztandarowe OSP Gminy Dąbrówka, za którymi jechały barwnie przybrane wozy: rozśpiewane „Dąbrowianki” i Starostowie Dożynek: Ryszard Klusek – mieszkaniec wsi Ślężany i Justyna Kaczmarczyk – mieszkanka wsi Małopole. Za nimi podążały zespoły ludowe i delegacje z poszczególnych sołectw
z wieńcami, darami i koszami z plonami.
Barwny korowód zatrzymał się tuż przy Ołtarzu. Po prezentacji wieńców dożynkowych, w obecności zaproszonych gości i Wójta Gminy Dąbrówka, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą celebrowali: ks. Stanisław Czajka – proboszcz Parafii Dąbrówka i ks. Romuald Szczodrowski – Dyr. Instytutu Misyjnego w Warszawie.
W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Dąbrówka – Tadeusz Bulik, podziękował rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę, przywiązanie do dąbróweckiej ziemi, kultywowanie tradycji i dziedzictwa polskiej wsi.
Uroczystość zakończyło tradycyjne dzielenie się chlebem, złożonym na ręce Gospodarzy Dożynek przez Starostów i pozostałe delegacje, między osobami zebranymi na placu.
Po burzliwych naradach Komisja w składzie: Jerzy Janiak – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wołominie, Mieczysława Kaska – Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Tłuszczu, Anna Karłowicz – nauczyciel, plastyk w Publicznym Gimnazjum w Dąbrówce, przyznała:
I miejsce – KGW z Zabrodzia,
II miejsce – KGW z Dąbrówki,
III miejsce – mieszkańcom wsi Lasków.
Około godziny 14.00 przybyłych gości i mieszkańców Gminy powitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – p. Anna Maniecka i tym samym rozpoczęła się część artystyczna dożynek
Festyn uświetniły występy zespołów: Ludowego Zespołu Artystycznego „PROMNI” – z SGGW, Dziecięcego Zespołu Ludowego „PRZEPIÓRECZKA” –z Jackowa Górnego, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Młodzieżowego Zespołu Ludowego z Kuligowa.
Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach. Dla naszych milusińskich zorganizowano bezpłatny plac zabaw: dmuchaną zjeżdżalnię, zamek oraz karuzelę. Zainteresowani mogli obejrzeć II Towarzyskie Zawody Hippiczne w skokach przez przeszkody o puchar Wójta Gminy Dąbrówka.
W trakcie trwania festynu ogłoszono i nagrodzono laureatów konkursu „Gospodarstwo rolne bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego”. Klasyfikacja zwycięzców przedstawia się następująco:
I miejsce: Barbara i Wawrzyniec Babańczyk z Zaścień,
II miejsce: Maria i Tadeusz Pawlak z Marianowa,
III miejsce: Barbara i Józef Klusek z Dręszewa.
Uczestnikom festynu szczeglnie do gustu przypada Biesiada cygańska. Planowany dwugodzinny występ grupy „Robert Gabor i jego tabor”znacznie się przedłużył. Publiczność wręcz oszalała na punkcie cygańskich melodii i rytmów,
a bisom nie było końca!
Dla wytrwałych, na koniec obchodów dożynkowych przygotowano jeszcze zabawę taneczną, którą poprowadził zespół „Gratis”.
Święto plonów poprzedziły kilkutygodniowe, intensywne prace Komitetu Organizacyjnego w skład, którego weszli: pracownicy UG, GCK, KGW z Panem Wójtem – Tadeuszem Bulikiem i Dyrektor GCK – Anną Maniecką na czele. Długa jest lista osób i instytucji bezinteresownie pomagających w organizacji dożynek. Wszystkim składamy gorące podziękowania.
Dziękujemy także za wsparcie finansowe przy organizacji placu zabaw dla dzieci naszym sponsorom: Marioli i Tadeuszowi Rudzińskim, Danucie i Tadeuszu Nasiłowskim, Grażynie i Tadeuszowi Stańczakom, Bożenie i Stanisławowi Marcinkiewiczom, Beacie i Krzysztofowi Rasińskim, Wiolecie i Wojciechowi Rasińskim, Tomaszowi Paradowskiemu, Zdzisławowi Klińskiemu, Barbarze i Stanisławowi Kryszkiewiczom, Małgorzacie i Sławomirowi Banaś, Marii i Jackowi Skłodowskim, Andrzejowi Olszewskiemu, Wacławowi Zielińskiemu, Sylwestrowi Szczęsnemu, Anecie i Mariuszowi Kowalskim, Iwonie i Markowi Górczakom, Andrzejowi Cyrańskiemu, Zdzisławowi Rydzewskiemu oraz za wsparcie rzeczowe: Elżbiecie i Czesławowi Rucińskim, Witalisowi Konopce, Renacie Pełce, Halinie i Stanisławowi Augustyniakom. W najbliższą niedzielę dożynki w Lipinkach, Gmina Wołomin.
J.K., tur