07. Szlakiem Bitwy Warszawskiej

Już po raz drugi odbył się jesienny rajd rowerowy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej” zainicjowany przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Zielonki Kazimierza Brzózkę. Rajd, adresowany głównie do licealistów i gimnazjalistów z naszego powiatu ma charakter rekreacyjno-dydaktyczny, popularyzujący wiedzę o wydarzeniach, jakie rozegrały się tutaj w 1920 r.

Biorą w nim udział i są mile widziani również ci, którzy po prostu lubią weekendowe wycieczki na rowerze. W tym roku w rajdzie wzięło udział blisko 80 uczestników, najmłodszy miał osiem lat, najstarszy grubo ponad sześćdziesiąt. Niektórzy cykliści przyjechali specjalnie na tę imprezę z Warszawy.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy zwiedzanie naszych okolic przed zegarem słonecznym w Ossowie, skąd, z policyjnym pilotem i wozem technicznym, przez Grabicz, Kobyłkę, Strugę – kolumna przejechała do obelisku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Tutaj Jan Wnuk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina przybliżył uczestnikom historyczne fakty związane z obroną Warszawy przez bolszewicką nawałą. Sprawdzianem zapamiętanych wiadomości był dość trudny quiz. Jednak wszyscy wykazali się naprawdę głęboką wiedzą, czego dowodem jest, że przyznano dwie pierwsze, dwie drugie i dwie trzecie nagrody, a różnice punktowe były minimalne.
Najliczniejszą ekipę wystawiło 2 Gimnazjum z Kobyłki imienia Bohaterów Ossowa, za co drużyna została uhonorowana okolicznościową plakietą. Wyróżniono też najmłodszego uczestnika rajdu, wręczono nagrody – wydawnictwa albumowe i encyklopedyczne, związane z wojną polsko-bolszewicką oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
Po polowym posiłku peleton wyruszył do Radzymina, gdzie zapalono znicze na mogiłach obrońców ojczyzny. Trasa pięćdziesięciokilometrowego rajdu zakończyła się w Zielonce.
Szkoda, że w przedwyborczej gorączce nie znaleźli czasu na uczestnictwo w tej wycieczce przedstawiciele lokalnych władz, którym promocja turystyczna tych okolic powinna przecież leżeć na sercu. Warto tym bardziej podkreślić zaangażowanie tych nauczycieli, którzy poświęcając wolny czas potrafili zintegrować i zmobilizować do udziału w konkursach swoich wychowanków. Z pewnością procentować to będzie lepszymi wynikami dydaktycznymi.
Podczas inscenizacji epizodów bitwy nad Bzurą w Brochowie nawiązaliśmy kontakt z grupą rekonstrukcyjną, odtwarzającą plutony cyklistów – w okresie międzywojennym i w kampanii wrześniowej stanowiących ważny element pułków kawalerii. Z zainteresowaniem przyjęli zaproszenie do przyszłorocznej edycji rajdu, do czego gorąco zachęcamy również wójtów, burmistrzów i nauczycieli z całego powiatu.
Jacek Krzemiński

2 przemyślenia nt. „07. Szlakiem Bitwy Warszawskiej

  1. Witam !

    W rajdzie uczestniczyli również przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Marek oraz młodzież ze szkół Mareckich.

    Pozdrawiam
    Radosław Dec
    Prezes Stowarzyszenia
    Towarzystwo Przyjaciół Marek

  2. Panie Jacku cieszy mnie ogromnie że są jeszcze ludzie ,którzy z takim oddaniem i w tak oryginalny sposób kultywują naszą piękną historię.Proponował bym żeby następnym razem,uczestnicy rajdu odwiedzili,miejsce śmierci ks.Ignacego Skorupki,a zarazem odwiedzin w 1999 roku Jana Pawła II .Tam pod krzyżem znajduje się pamiątkowa tablica,ufundowana przez mieszkańców Wołomina,NSZZ Solidarność i Przymierze Samorządowe.Serdecznie pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.