Rozmowa z Robertem Rakoczym, głownym Specjalistą do spraw Rodzin w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Wołominie.
– W zamieszczonej powyżej rozmowie przybliżamy Czytelnikom tematykę Pogotowia Rodzinnego. Proszę powiedzieć, co dzieje się z dziećmi, które opuszczają takie Pogotowie Rodzinne?
– Różne są koleje ich losu. Jest radość dla nas wszystkich, gdy sytuacja w domach rodzinnych na tyle się stabilizuje, że dzieci wracają do rodzin biologicznych. Ta radość jest również, gdy udaje się dla dzieci znaleźć rodzinę zastępczą. Niestety są i porażki, gdy nie udaje się dla dziecka znaleźć rodziny zastępczej i trzeba je umieścić w Domu Dziecka.
– Może za mało się staracie?
– Niestety ciągle jest więcej dzieci potrzebujących opieki, niż ludzi, którzy chcą zaopiekować się dziećmi w trudnej sytuacji i tu głównie chyba jest problem.
– Może za mało informacji pojawia się na temat form tej opieki i możliwości jakie te formy ze sobą niosą?
– Informacje są przekazywane w różnej formie. Poprzez artykuły prasowe, cykliczne ogłoszenia, plakaty, ulotki. Konieczne jest jednak ciągłe propagowanie wiedzy na temat różnych form opieki nad dziećmi. Jedną z nich, bardzo potrzebną, jest przedstawiona dziś na łamach Życia Powiatu Wołomińskiego – Rodzina Zastępcza Zawodowa o charakterze Pogotowia Rodzinnego.
– Czasy są bardzo trudne. Dziś wiele rodzin boryka się z problemami ekonomicznymi. Często trudno jest utrzymać własne dzieci. Może problemem są finanse?
– Nie jest wykluczone, że tak właśnie się dzieje. Ale na tej płaszczyźnie sytuacja jest prawnie unormowana. Są przewidziane środki na pokrycie częściowych kosztów utrzymania dziecka w Rodzinie Zastępczej. W przypadku Rodzin Zastępczych Zawodowych (opiekujących się większą ilością dzieci) opiekun otrzymuje również wynagrodzenie za swoją pracę, gdyż w zasadzie jego praca trwa 24 godziny na dobę.
– A może po prostu, źle szukacie?
– Niewykluczone, że nasze działania są niewystarczające, ale chciałbym korzystając z okazji zachęcić Czytelników do kontaktów z PCPR w Wołominie przy ulicy Legionów 78 (budynek starego szpitala) lub telefonicznie 0 22 776 44 95 (96) kom. 0 668 142 273. Zainteresowanym opieką nad dziećmi chętnie udzielimy wszelkich informacji.
– Rozmawiała Teresa Urbanowska