O mogących wystąpić kłopotach z wymianą dowodów osobistych przypominaliśmy na początku
tego roku w 2 numerze ŻPW w tekście zatytułowanym ?Wymiana dowodów?. Nasze przewidywania, co do kłopotów w tym temacie, niestety okazały się słuszne.
Czasu na wymianę dowodów osobistych mieliśmy dość dużo. Dziś trzeba odstać swoje w kolejce urzędowej, nie ma reguły jak długo, a potem czekać na odbiór dokumentu tożsamości. Czas oczekiwania wynosi obecnie około miesiąca. Jednak prognozy ministerialne są bardzo niepokojące. W skali całego kraju trzeba wymienić około 9 milionów dowodów. W pierwszej kolejności będą produkowane dowody wymieniane z plastikowych na plastikowe (w przypadku zmiany nazwiska lub miejsca zamieszkania) oraz nowe dowody dla osiemnastolatków ? w tych przypadkach będą realizowane w terminie 30 dni. Gorzej jest z dowodami ?książkowymi?, które nie zostały wymienione w terminie. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekać ze złożeniem wniosku o zmianę, możemy obudzić się po nowym roku w trudnej sytuacji. Dla przykładu w całym województwie na wymianę czeka 950 000 dowodów, z czego w samym tylko Wołominie
10 800. – W pierwszym półroczu wymieniliśmy 4 047 dowodów. Można sobie wyobrazić, jak długich kolejek należy się spodziewać ? tłumaczy Marzena Roszkowska, sekretarz Gminy Wołomin.
Tak więc wszyscy, którzy jeszcze nie posiadają nowego dowodu i nie wystąpili o jego zmianę, muszą czym prędzej wybrać się do Wydziału Spraw Obywatelskich, właściwego dla swojego miejsca zameldowania. Należy wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty, aby niepotrzebnie nie stać w kolejce kilka razy. Jeśli więc jesteś panną lub kawalerem i urodzonym w innej miejscowości niż obecnie mieszkasz, powinieneś zaopatrzyć się w odpis aktu urodzenia. Osoby, które są w związku małżeńskim i zawarły ślub poza miejscem zameldowania, powinny dostarczyć odpis aktu małżeństwa. Każdy starający się o nowy dowód osobisty, powinien posiadać aktualne zdjęcie (lewy półprofil z odkrytym lewym uchem). Jeśli nosimy okulary, zdjęcie powinno być w okularach w przypadku noszenia ciemnych okularów, konieczne jest zaświadczenie od lekarza, że jest to wskazane ze względów zdrowotnych. Sekretarz Marzena Roszkowska przypomina też, że do osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku (mających trudności w poruszaniu się) urzędnicy Wydziału Spraw Obywatelskich mogą przyjechać osobiście. Takie przypadki należy zgłaszać w Urzędzie Miejskim pod numerem telefonu 763-30-83(84).
Teresa Urbanowska