Miesiąc temu ukazało się drugie,uzupełnione wydanie podręcznika „Wiedza o kulturze” Wacława Pankaktórej edytorem jest Wydawnictwo Polskie w Wołominie. O podręczniku rozmawiamy z autorem i wydawcą – Wacławem Pankiem.
– Przeglądając książkę zauważyłam kilka fotografii związanych z Wołominem i Kobyłką…
– Każda sroczka swój ogon chwali.
A poważnie ujmując zamieściłem
w tej książce fotografie takich obiektów, które mogą być przykładem, czy symbolem danego problemu lub epoki historycznej. Na przykład dwa zdjęcia przedstawiające kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Kobyłce autorstwa Łukasza Rygały – symbolizują jeden z najcenniejszych polskich zabytków sztuki rokoko. Oczywiście musiał się również znaleźć Dom nad Łąkami, są też zdjęcia muzykującej młodzieży z klubów Wołomina i Kobyłki, a jako przykład form uprawiania sportu zamieściłem zdjęcie młodych rowerzystów zebranych na Placu 3-go Maja w Wołominie. Szatę graficzną, bogato ilustrowaną, też opracował wołominiak – Dariusz Kupiec z LOGOSU, w której to firmie przygotowywany jest skład wszystkich publikacji Wydawnictwa Polskiego.
– A oprócz rodzimych zdjęć, co nowego znajdziemy w tym wydaniu Wiedzy o kulturze?
– Jest to odmiana podręcznika do kształcenia w zakresie rozszerzonym. Dlatego też rozbudowałem w nim dział ćwiczeń i różnorodnych zadań dla ucznia. W kształceniu rozszerzonym „Wiedza o kulturze”, powinna być także wprowadzeniem i przygotowaniem ucznia do działan animacyjnych na rzecz kultury w swoim środowisku. Staram się więc poprzez te zadania uczyć działalności kulturalnej, np. promocji szkolnego zespołu muzycznego, czy osiągnięć kulturalnych regionu przez zorganizowanie wystawy
– Do tej pory Wołomińska „Wiedza o kulturze” była liderem wśród wielu podręczników do tego przedmiotu…
– Jak będzie w tym roku, to się okaże już w najbliższych tygodniach, bo we wrześniu rozpoczyna się sezon zakupów podręczników do szkół średnich.
Rozmawiała Teresa Urbanowska