O działaniach, zmierzających do pozyskania
dodatkowych pieniędzy na inwestycje, rozmawiamy
z Robertem Roguskim, burmistrzem Kobyłki.
– W ostatnim czasie w Kobyłce odbyło się wiele spotkań radnych i władz miasta z mieszkańcami. Czego dowiedział się Pan od mieszkańców z tych spotkań?
– Takich spotkań odbyliśmy 8. Muszę przyznać, że zaskoczony byłem frekwencją, z której wynika, że mieszkańcy chcą takich rozmów. Poruszane sprawy pokazały, że temat czystości jest w Kobyłce bardzo ważki. Ważne są dla nas również sprawy związane z ulicami i chodnikami jak też kanalizacja.
– Podobne problemy dotyczą większości miast w Polsce i chyba specjalnie nie zaskoczyły Pana…
– Oczywiście, ale chcieliśmy też poprzez te spotkania zaprezentować mieszkańcom nowe władze, nowych radnych, ale też dzielnicowych. Jak się okazało wiele spraw podczas tych spotkań mieszkańcy kierowali właśnie do dzielnicowych.
– Wspomniał Pan o kanalizacji, proszę więc powiedzieć, jak na chwilę obecną wygląda sprawa Funduszu Spójności, w ramach którego kanalizacja w Kobyłce będzie powstawała?
– Tu cały czas posuwamy się do przodu. W piątek 13 kwietnia ogłoszony został przetarg na głównego wykonawcę. Czas na składanie ofert wynosi 40 dni i muszę przyznać, że zainteresowanie tym przetargiem jest duże. Jak wiadomo projekt ten jest realizowany wspólnie z Wołominem, stąd wiele działań podejmowanych jest wspólnie przez Kobyłkę i Wołomin.
– Podczas jednej z rozmów wspomniał Pan, że zależy Panu na powstaniu orkiestry. Czy coś w tym temacie zaczęło się dziać?
– Okazuje się, że udało się znaleźć osoby mieszkające w Kobyłce i chcące grać w takiej orkiestrze. Mogę powiedzieć, że orkiestra już powstaje.
– Kto stoi na jej czele?
– Prace przygotowawcze prowadzi Andrzej Zbyszyński, dyrektor MOK. Kapelmistrzem naszej orkiestry będzie Przemysław Kostrzewa.
– Jeszcze przed wyborami mówił Pan, że Fundusz Spójności, w którym uczestniczy Kobyłka, nie powinien być jedynym zewnętrznym dofinansowaniem. Czy rozpoczął Pan działania zmierzające do pozyskania funduszy zewnętrznych?
– Staramy się o środki zewnętrzne z tzw. Funduszu Norweskiego o wartości 5,5 miliona złotych. Złożyliśmy już aplikację na rozbudowę obiektów na Wichrze. Chcemy, aby powstało tam boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z obiektami towarzyszącymi. Na efekt tych starań musimy poczekać kilka miesięcy. Natomiast dotacja, jaka tu jest przewidziana, jest w wysokości 85%. Odpowiedzieliśmy też na propozycję Ministerstwa Sportu i złożyliśmy projekt na „Blisko boiska”. Wartość całego projektu wynosi prawie
800 000 zł zaś dotacja sięga 70%.
– Trudno nie zauważyć prac na ulicy Załuskiego. Czy to jest inwestycja gminy czy parafii?
– Na realizację tego zadania zawarta została umowa pomiędzy starostą, burmistrzem i parafią. Parafia przesunie nieco swój parkan natomiast Gmina Kobyłka wspólnie ze Starostwem wykona chodnik. Przy tej okazji chciałbym dodać, że wspieramy również naszą parafię Św. Trójcy w staraniach o pozyskanie pieniędzy na kościół podziemny. Powstałaby wówczas kaplica ewentualnie muzeum i w tym przypadku jest duża szansa na pozyskanie 100% środków zewnętrznych. To dofinansowanie pochodziło będzie z Ministerstwa Kultury.
Rozmawiała Teresa Urbanowska