W niedzielę 13 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas koncertu galowego „O sole mio!” Bogusławowi Morce, mieszkańcowi Marek, wręczono Złotą Płytę (za płytę o takim samym tytule jak tytuł koncertu), sponsorowaną przez Polskie Radio i Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie.
Niedzielny koncert uświetnili swoim występem: Edyta Ciechomska, Ryszard Morka i Alicja Majewska.
Płyta Bogusława Morki „O sole mio!” zawiera 13 największych przebojów świata. Znajdują się wśród nich: tytułowe „O sole mio!” oraz „Granada”, „Amapola”, „Volare” i „Besame Mucho”. Bogusławowi Morce – jednemu z najlepszych tenorów polskich w wykonaniu powyższych utworów towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Olsztyńskiej pod dyrekcją Piotra Wajraka.
– Skąd pomysł na sponsorowanie twórczości akurat Bogusława Morki? – pytamy Jana Bajno, Prezesa Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie.
– Pan Morka jest naszym wieloletnim klientem. Stąd się znamy. Jest też mieszkańcem Marek, czyli powiatu wołomińskiego, na którego terenie m.in. nasz bank funkcjonuje. Jest bardzo otwartym człowiekiem. Dobrał sobie wyśmienity zespół artystów, z którym występuje i śpiewa porywające arie, pieśni i piosenki, których chętnie słuchają wszystkie pokolenia – od młodzieży po dojrzałych wiekiem. Jest przy tym taką osobą, która potrafi sobie zjednać sympatię otoczenia. Z jednakowym szacunkiem podchodzi do każdego człowieka – bez względu na jego zawód czy status społeczny. Potrafi z takim samym zapałem i życzliwością uściskać zarówno sprzątaczkę czy szatniarza jak ministra – powiedział nam Prezes SBRzR.
Z niemniejszą sympatią o Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa, jak i o samym Prezesie Janie Bajno wypowiada się artysta. – Z takim fenomenem, jakim jest Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa spotkałem się pierwszy raz w życiu. Nawet wielkie banki nie chcą dotować tego rodzaju sztuki, a jeśli już, to nie taki rodzaj muzyki. Pan prezes Jan Bajno nigdy mnie nie zawodzi. To w zasadzie takie naczynie połączone. Bank pomaga nie tylko nam muzykom, ale też ludziom słuchającym naszej muzyki poprzez to, że w zasadzie do ceny każdego biletu sponsor dopłaca około 50 zł. Dzięki temu cena biletów jest przystępna dla szerszej rzeszy odbiorców – usłyszeliśmy od Bogusława Morki.
Współpraca pomiędzy Spółdzielczym Bankiem Rzemiosła i Rolnictwa a Bogusławem Morką trwa od ponad roku. – Na początku 2004 roku Bank był jedynym sponsorem czterech moich koncertów, które odbywały się w Warszawie w Filharmonii Narodowej, Sali Kongresowej i Teatrze na Woli – podkreśla artysta. – Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że dla mnie Prezes Jan Bajno jest Pegazem Kultury przez duże „K” – stwierdził Morka na koniec rozmowy z nami.
Obserwując działalność charytatywną i rozwój Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa, można mieć nadzieję, że współpraca ta będzie trwała nadal. Czego życzymy zarówno artyście jak i odbiorcom jego muzycznej twórczości.
Teresa Urbanowska