Bożenna Krzemińska
Święto trzeciego maja uczczono w Ossowie popularno-naukową sesją „Wpływ historii na kształtowanie postaw obywatelskich”, zorganizowaną przez Międzyreligijną i Międzynarodową Federację na rzecz Pokoju Światowego. Po ubiegłorocznym spotkaniu z młodzieżą ukraińską była to kolejna impreza przybliżająca światu wydarzenia, które rozegrały się tu w 1920 roku. Uczestnicy spotkania zwiedzili Sanktuarium na cmentarzu bohaterów Bitwy Warszawskiej i pawilon muzeum, z zainteresowaniem obejrzeli pokaz kawaleryjskiej musztry w wykonaniu młodych ułanów z ośrodka jeździeckiego „Humorek”. Od Stowarzyszenia Przyjaciół Ossowa wszyscy otrzymali bogato ilustrowane albumy „Bój o Warszawę”.
Inicjator wielu podobnych imprez o charakterze patriotycznym, mieszkający w Kobyłce pan Jerzy Olszewski, który przedstawił gościom najważniejsze epizody Wojny Polsko-Bolszewickiej, otrzymał z rąk wiceprezydenta Federacji, Japończyka Takenori Haszimoto dyplom Ambasadora Pokoju.
Jak podkreślił przewodniczący polskiego oddziału Federacji Krzysztof Gago, organizacja ta, pełniąc funkcje doradcze przy Radzie Ekonomiczno-Socjalnej ONZ, stara się o wykorzystanie dla utrzymania światowego pokoju przesłań wynikających z myśli religijnej. Spotkania takie, jak ta, zakończona wspólnym ogniskiem na nadrzecznych błoniach konferencja, doskonale wpisują się w realizację tej misji.
Piknikowe spotkania w Święto Konstytucji to już w Ossowie tradycja, przybliżająca gościom z zagranicy i rodakom historyczne i przyrodnicze walory naszych okolic.