… rozmawiamy z Wojciechem Rozbickim, naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Wołominie
– Dużo się mówi o 1 % odpisu podatku z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego. O co w tym chodzi?
– Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, przekazanej na konto organizacji pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96 poz. 873 z późn.zm) z wyjątkiem wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego winiarskiego piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali , lub handlu tymi wyrobami.
Zmniejszenia , o którym mowa wyżej można dokonać jeśli wpłata została dokonana w okresie od dnia 1 maja do 31 grudnia 2005r. oraz od dnia 1 stycznia 2006r. do dnia złożenia zeznania za 2005r, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Zatem z ulgi tej może skorzystać podatnik, który złoży zeznanie w terminie. Złożenie zeznania choćby z jednodniowym opóźnieniem pozbawi podatnika możliwości skorzystania z ulgi.
– Dlaczego musimy dopłacać do zeznania podatkowego i od czego to zależy?
– Złożenie zeznania podatkowego za 2005r. może wiązać się z nadpłatą podatku. Czasami złożenie zeznania podatkowego rodzi obowiązek dopłaty podatku. Z czego to wynika, skoro w ciągu roku podatkowego opłacamy zaliczki na podatek?
Odpowiedzi należy szukać m.in. w art. 9 ustawy o pdof, którego generalną tezą jest, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody. Tym samym w zeznaniu podatkowym podatnik ma obowiązek wykazać dochody z wszystkich źródeł. Jeśli zatem w zeznaniu podatkowym wykazane zostaną np. dochody ze stosunku pracy opodatkowane zaliczkowo wg skali podatkowej i dochody z umów zleceń (o dzieło) opodatkowane zaliczkowo stawką 19%, a suma tych dochodów przekroczy kwotę 37.024zł, wówczas w rozliczeniu rocznym podatnik zobowiązany będzie do dopłaty podatku.
Dopłacić do zeznania będzie musiał także podatnik, który rozliczany jest w ciągu roku za pośrednictwem płatnika, a którego dochody w ciągu roku przekroczą kwotę 37.024zł (I próg podatkowy), ewentualnie kwotę 74.048zł (II próg podatkowy). Wynika to z treści art. 32 ust.1 ustawy o pdof , według którego zaliczka w wysokości wyższej tj.30% jest pobierana nie za miesiąc, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę 37.024zł , ale dopiero od miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty. Ta sama zasada ma zastosowanie do kolejnego progu i kwoty 74048zł.
– Korekty zeznań podatkowych – czyli w potocznej mowie „poprawa PIT-ów” – co to takiego?
– Podatnicy mogą skorygować złożone wcześniej zeznania podatkowe. Zgodnie z art.81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa(jedn.tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 ze zm) skorygowanie zeznania podatkowego następuje przez złożenie korygującego zeznania wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem korekty, przy czym ani Ordynacja podatkowa ani też ustawa o pdof nie określa terminu w jakim podatnikowi przysługuje prawo złożenia korekty zeznania, należy jednak pamiętać, że uprawnienie do skorygowania zeznania ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą podatkową . Korekta przysługuje jednak nadal po zakończeniu kontroli podatkowej, postępowania podatkowego w zakresie nie objętym decyzją określająca wysokość zobowiązania podatkowego.
Od 01.09.2005r. korekty zeznania podatkowego może dokonać za podatnika organ podatkowy. Gdy bowiem w wyniku czynności sprawdzających okaże się, że zeznanie zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono go niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy może skorygować zeznanie , dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza 1000 zł. Szczegółowe kwestie związane z „korektą z urzędu” zawarte są w art.274 Ordynacji podatkowej
– No i wreszcie ulgi podatkowe, czyli to co nas podatników interesuje najbardziej…
– Do upływu ustawowego terminu złożenia zeznania podatkowego za 2005r. pozostało już niewiele dni. Przypomnijmy zatem katalog ulg i odliczeń obowiązujących za 2005r, wśród których należy wyszczególnić : odliczenie z tytułu darowizny, w tym nielimitowanej darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą , ulgę na cele rehabilitacyjne ,ulgę na internet, ulgę odsetkową, odliczenie z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowymi w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, ulgę remontową oraz odliczenia wydatków mieszkaniowych na zasadzie praw nabytych , w tym także odliczenia, które nie znalazły pokrycia w dochodzie oraz podatku za lata ubiegłe. Należy jednak pamiętać, iż odliczeń dokonuje się w określonych granicach. Trzeba też mieć do nich udokumentowane prawo. Nie polega to tylko na posiadaniu dowodów poniesienia wydatków na cele, które są objęte ulgami. Dlatego też pracownicy Urzędu Skarbowego w Wołominie służą swoją pomocą w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości związanych z w/w ulgami i odliczeniami.