Mariusz Gazda
Czy SKOK jest bezpieczną instytucją finansową? To pytanie bardzo często zadawali potencjalni lokatodawcy w pierwszych latach istnienia Spółdzielczych Kas. Myślę, że i obecnie wielu Polaków nie ma pełnej wiedzy na ten temat i chętnie usłyszałoby odpowiedź na tak postawione pytanie.
Twierdzę, że SKOK jest bezpieczną instytucja finansową.
Ktoś powie, że SKOK nie ma gwarancji Skarbu Państwa. Odpowiadam: przecież banki komercyjne i spółdzielcze także ich nie mają. Gwarancje wypłaty depozytów ulokowanych w bankach stanowi Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który pokrywa 1,34% salda depozytów. SKOK-i posiadają własny system gwarancyjny pod nazwą Fundusz Stabilizacyjny, który pokrywa 2,38% salda depozytów ulokowanych w SKOK i gwarantuje wypłatę środków do równowartości 22 500 euro. Zabezpieczenie nie jest więc gorsze.
Ktoś inny powie: SKOK-i nie tworzą rezerw takich, jak banki. Nieprawda. SKOK-i tworzą rezerwy. Może nie dokładnie takie, jak banki, ale przecież nie są bankami. Odpowiednie przepisy prawa regulują te kwestie bardzo dokładnie określając, jakie i kiedy rezerwy SKOK zobowiązany jest tworzyć i gdzie je lokować. Ustawowy, coroczny obowiązek badania bilansu przez niezależnego biegłego, obowiązek poddawania się okresowym lustracjom oraz stały nadzór Kasy Krajowej, gwarantują zgodne z prawem funkcjonowanie Kas.
Po 1989 roku upadło bez większego rozgłosu 87 banków spółdzielczych i ze sporym, medialnym hukiem kilka banków komercyjnych. Ich klienci stracili pieniądze (318 tys. pokrzywdzonych). Od początku istnienia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce żaden ich członek nie stracił ani złotówki. Nie oznacza to, że osoby zarządzające Kasami nie popełniają błędów. Nie oznacza też, że w bankach pracują gorsi fachowcy. Oznacza to jedynie tyle, że w Spółdzielczych Kasach został wytworzony system wzajemności, który działa tak, że słabszym Kasom pomagają Kasy silniejsze. Cały system Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych zabezpiecza interesy klientów poszczególnych Kas w Polsce. Zasadniczym celem systemu wzajemności Spółdzielczych Kas jest dobro ich członków, czyli mówiąc prosto: żeby żaden ich klient nie stracił . I nie stracił.