W dniach 9 i 16 listopada w Zespole Szkół Nr 1, przy ul. Sasina 33 w Wołominie odbyły się spotkania bibliotekarzy szkół z całego powiatu wołomińskiego. Frekwencja i zainteresowanie tematem przeszły wszelkie oczekiwania organizatorów: Ewy Brzozowskiej, kierownik Biblioteki Pedagogicznej; Dyrekcji i Joanny Raburskiej, bibliotekarza ZS Nr 1.
Spotkania miały na celu zapoznania bibliotekarzy z nowoczesnymi formami pracy bibliotecznej
z wykorzystaniem najnowszych środków informacji technicznej, jak też nowoczesnych form pracy
z uczniem przy współpracy z kadrą pedagogiczną.
Uczestników przywitała Dyrekcja Szkoły: Krzysztof Milczarek oraz Iwona Kazana.
Joanna Raburska , bibliotekarz ZS Nr. 1, zaprezentowała nowoczesną salę informatyczną wyposażoną w serwer z dostępem do Internetu
i 15 stacji komputerowych oraz multimedialnej sali informacyjnej, która jest integralną częścią biblioteki szkolnej. Omówiono formy pracy z uczniami korzystającymi z nowoczesnych narzędzi informacji.
Nauczyciele-bibliotekarze wzięli udział
w szkoleniu dotyczącym obsługi systemu bibliotecznego MOL, który umożliwia nowoczesne prowadzenie biblioteki. Wymaga to jednak utworzenia bazy danych z opisami zasobów bibliotecznych, założenia komputerowych kart użytkowników biblioteki, by w konsekwencji uzyskać możliwość: tworzenia spisu posiadanych zbiorów i utrzymania nad nim pełnej kontroli; elektronicznego udostępniania księgozbioru i innych zasobów bibliotecznych użytkownikom i kontroli wypożyczeń; prowadzenia dziennej, miesięcznej i rocznej statystyki wypożyczeń; sprawnego przeprowadzania odpisów ubytków.
Po tych zajęciach uczestnicy konferencji obejrzeli: „Kroniki”, które pod czujnym okiem wychowawców prowadzone są przez uczniów różnych klas, począwszy od
1944 roku do dnia dzisiejszego; „albumy” wydane w formach książkowych z okazji obchodów „50-tej”, „55-tej” a w szczególności ten
z „60-tej” rocznicy powstania szkoły, opracowany przez Elżbietę Kozłowską, polonistę LO; samodzielnie wykonane przez uczniów prace albumowe prezentujące ulubione przez nich książki.
Goście zapoznali się z zasadami II edycji konkursu bibliotecznego: „Czytam, bo lubię – Piszę, bo umiem”, który polega na samodzielnym napisaniu przez uczniów: bajek, opowiadań i wierszy. Prace uczestników konkursu wzbudziły zachwyt bibliotekarzy a konkurs został uznany za kształcący i umożliwiający młodzieży rozwój emocjonalny i intelektualny.
Do innych form pracy bibliotekarzy ZS Nr 1 należy współpraca z psychologiem LO i pedagogiem GM polegająca na pracy z dziećmi mającymi trudności w nauce, z wykorzystaniem terapeutycznej funkcji książek i to zarówno naukowych, jak i beletrystyki.
A wszystko w celu zwiększenia poziomu intelektualnego, emocjonalnego i kulturalnego tych uczniów,
a przez to wyrównania ich szans ogólnorozwojowych z innymi zdolnymi wychowankami szkoły.
Spotkanie zakończył pokaz możliwości artystycznych młodzieży Zespołu Szkół Nr 1, którzy pod bacznym okiem wychowawców zaprezentowali scenki teatralne opracowane na podstawie przeczytanych lektur. Wystawiono: fragmenty książki „Hobbit” J.R.R. Tolkiena – w wykonaniu uczniów z kl. Ia GM- pod kierunkiem Pani Wandy Bąk. Uczniowie recytowali wiersze przygotowane również pod kierunkiem polonistki GM- Pani W. Bąk na „Konkurs Poezji Religijnej” dla dzieci szkół stołecznych i podwarszawskich, który odbył się
w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Piotra Skargi
w Warszawie. Recytowały: Alicja Kosim z kl. Ia GM i Marta Jogunica z kl. IIIb GM oraz finalistka tego konkursu Barbara Skrodzka – uczennica kl. IIa GM, która przedstawiła wzruszającą interpretację fragmentu „Tryptyku Rzymskiego”- Jana Pawła II p.t. „Strumień”.
Scenki w języku niemieckim w wykonaniu młodzieży z kl. Ic LO – wyreżyserowała Magdalena Rozbicka, nauczyciel j. niemieckiego i wychowawca tej klasy
w jednej osobie, na podstawie literatury niemieckiej (wcześniej prezentowane na konkrsie z okazji „40-lecia Austriackiego Forum Kultury” w Warszawie).
Były piosenki w wykonaniu: Martyny Chacińskiej
z kl. IIIc GM i Agnieszki Jagiełło z kl. Ia LO oraz popisowy taniec w wykonaniu: Katarzyny Kozłowskiej z kl. Ia i Bartka Domańskiego z kl. IIIa GM, którzy na co dzień ćwiczą w klubie tanecznym „Brawura” w Kobyłce.
Przygotowanie spotkania możliwe było dzięki współpracy Dyrekcji ZS Nr 1, kadry pedagogicznej, rodziców, wychowanków oraz pracowników administracyjnych szkoły.