04. Likwidacja działalności – rozliczenie podatku VAT

Wojciech Rozbicki, naczelnik Urzędu Skarbowego

w Wołominie, radzi między innymi – jak rozliczyć VAT

W sytuacji, gdy czynny podatnik podatku od towarów i usług likwiduje działalność gospodarczą, spoczywa na nim szereg obowiązków wynikających z przepisów ustawy o VAT. Są to nie tylko obowiązki

o charakterze formalnym – takie jak złożenie formularza VAT-Z, stanowiącego dla organu podatkowego informację o zaprzestaniu wykonywania przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu, ale również i te, które związane są z prawidłowym rozliczeniem podatku VAT za ostatni miesiąc prowadzenia działalności.

Towary, które muszą znaleźć się w spisie z natury.

W przypadku zaprzestania działalności przez osoby fizyczne lub likwidacji spółki cywilnej i handlowej niemającej osobowości prawnej, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Spisem

z natury należy objąć tylko te z ww. towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem towary, które nie spełniają powyższych warunków, choć pozostały niesprzedane przed likwidacją, nie podlegają opodatkowaniu.

Cel nabycia towarów, ani ich faktyczne przeznaczenie, nie jest

w świetle ustawy o VAT kryterium przesądzającym o podleganiu opodatkowaniu w przypadku zakończenia działalności. W związku z tym zasada opodatkowania towarów, które po nabyciu nie zostały sprzedane, w przypadku likwidacji działalności, dotyczy zarówno środków obrotowych, jak i środków trwałych podatnika.

Termin sporządzenia

spisu z natury.

Ustawa określa termin, w którym podatnicy likwidujący działalność powinni sporządzić spis z natury. Jest to termin 14-dniowy, liczony od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania przez osobę fizyczną czynności podlegających opodatkowaniu. Należy również pamiętać o zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego

o dokonanym spisie w terminie 7 dni od dnia zakończenia spisu.

Zasady ustalania podstawy opodatkowania.

Przy likwidacji działalności obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie póżniej jednak niż 14. dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Rozliczenie natomiast podatku od towarów objętych spisem z natury powinno nastąpić poprzez złożenie deklaracji podatkowej.

Ustawodawca określił zasady ustalania podstawy opodatkowania w przypadku likwidacji działalności. Zgodnie z art 14 ust 8, w związku z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona na podstawie cen ich nabycia, a w przypadku ich braku, podstawą opodatkowania jest koszt wytworzenia w momencie dostawy tych towarów.

Zwrot bezpośredni w przypadku likwidacji działalności.

Jeżeli z rozliczenia podatku, dla którego powstał obowiązek podatkowy przy sporządzeniu spisu z natury (czyli nie póżniej niż 14 dni od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu), wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, podatnikowi przysługuje prawo bezpośredniego zwrotu tej kwoty.

Podstawa prawna: ustawa

z dnia 11 marca 2004 roku

o podatku od towarów i usług

(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Strona internetowa:

www.izba-skarbowa.waw.pl