Jak powinien dobrze funkcjonować system zarządzania kryzysowego?
W Zielonce 20 stycznia odbyła się konferencja naukowa, poświęcona funkcjonowaniu samorządów w przypadku zagrożeń kryzysowych. Prowadzili ją specjaliści – znawcy tematyki zarówno teoretycy jak i praktycy.
Organizatorzy to Adam Łossan burmistrz Zielonki oraz Akademia Obrony Narodowej. Naukowy patronat nad konferencją objął płk prof. dr hab. inż. Eugeniusz Nowak, komendant Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego.
I choć, jak podkreślał Adam Łossan, burmistrz Zielonki, o konieczności powstania systemu zarządzania w sytuacjach kryzysowych, zaczęliśmy w Polsce mówić dopiero po pamiętnej powodzi w 1997 roku, to do dnia dzisiejszego wypracowano już pewne metody, które sprawdzają się w praktyce.
Samorządy lokalne są zobowiązane do działania na rzecz bezpieczeństwa. To właśnie władza samorządowa odpowiada za stan porządku publicznego i bezpieczeństwo zbiorowe na administrowanym przez siebie terenie. Samorządy terytorialne posiadają do tego celu wszystkie rodzaje służb, inspekcji, straży i instytucji.
Całość spotkania podzielono na cztery panele tematyczne. Przedstawiciele Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego opowiedzieli uczestnikom konferencji o procedurach użycia sił zbrojnych w sytuacjach zagrożeń kryzysowych i o tym jak te procedury przekładają się na współpracę z samorządami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi. Z wypowiedzi fachowców jasno wynika, że w zakresie obronności nic nie dzieje się przypadkowo. Działania wszystkich służb są ze sobą ściśle zespolone, a w określonych przypadkach prowadzone równolegle.
O tym, jak ważne jest sprawne działanie w kryzysie świadczą choćby ostatnie tragiczne w skutkach wydarzenia w Katowicach, gdzie sprawne działanie i współpraca wszystkich służb decydowały o życiu zagrożonych ludzi. – Nie raz zastanawialiśmy się na tym co nas w tej Zielonce może spotkać. Analiza tych ostatnich wydarzeń, pokazuje, jak ważną rzeczą jest koordynacja wszystkich działań podczas kryzysu – mówi Adam Łossan.
Teresa Urbanowska