EKOFUNDUSZ przyznał Zakładowi Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie dotację
w wysokości 223 532 zł na realizacje projektu: „Wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewu wody miejskiej sieci cieplnej w Wołominie”.
Projektowana instalacja będzie pionierską w zakresie wykorzystania energii promieniowania słonecznego w sieci ciepłowniczej. Koncepcję według której zbudowana zostanie instalacja 400 m2 kolektorów słonecznych mających za zadanie pozyskać energię cieplną, opracowali pracownicy Politechniki Warszawskiej.
Montaż i eksploatacja kolektorów słonecznych zastąpi zużycie ok. 36 ton węgla rocznie co spowoduje zmniejszenie emisji CO2 o 80 ton. O tym, że dla działającego pod okiem prezesa Edwarda Olszowego, ZEC-u w Wołominie ochrona środowiska jest ważnym elementem strategii pisaliśmy niejednokrotnie na naszych łamach. Ciepłownia rozbudowując własną sieć przyczyniła się do zamknięcia 20 przestarzałych małych, lokalnych kotłowni węglowych, które nie były wyposażone w urządzenia odpylające i w znaczny sposób zanieczyszczały środowisko.
Z zadań planowanych i realizowanych w bieżącym, 2006 roku, warto wymienić choćby to, że tylko w tym roku powstanie sieć ciepłownicza o długości około 5 kilometrów do około 100 budynków jedno i wielorodzinnych. W planie jest: zakup i montaż węzłów cieplnych do nowo podłączonych budynków wielorodzinnych; monitoring węzłów cieplnych poprzez wyposażenie ich w urządzenia pozwalające na zdalną transmisję danych i odczyty z liczników ciepła; modernizacja instalacji odpylania spalin poprzez montaż nowoczesnych odpylaczy. Na powyższe inwestycje ZEC uzyskał promesę preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 1 300 tys zł. Ze względu na długi cykl przygotowania inwestycji (projekty, przetargi i zezwolenia) wnioski złożone do końca sierpnia tego roku będą rozpatrywane do realizacji w roku 2007. Działając konsekwentnie w zakresie rozwoju ochrony środowiska ZEC może świadczyć Mieszkańcom usługi ciepłownicze w sposób bezpieczny i niezawodny, przyjazny środowisku oraz po cenach konkurencyjnych w stosunku do innych form pozyskiwania ciepła. Plan sieci:
www.zec.wolomin.pl
Teresa Urbanowska
A co z odsiarczaniem.
rt-chodzi Ci o odsiarczanie promieni słonecznych?
Do rt,odpowiedż Wieści P. nr 33″Kolektor słoneczny?” ,lub na stronie http://www.zec.wolomin.pl.Pozdrawiam.
Super inicjatywa! a może pójść jeszcze dalej Panie Dyrektorze i pomysleć o projekcie wykorzystującym źródła geotermiczne-podobno na naszym terenie byłoby to nawet ekonomicznie opłacalne, pieniżki jeśli nie w Ekofunduszu to na pewno w NFOŚ jakieś by się znalazły….