Życie zmienia się szybko. Dociera do nas wiele nowych pojęć, opisujących zjawiska, które przyjmujemy i akceptujemy nie zastanawiając się nad ich sensem. W słowniczku postaram się przedstawić te pojęcia, zjawiska jakie opisują.
Zrozumienie pojęcia rozwój jest oczywiste i nie wymaga wyjaśnień. Jednak od kilkunastu lat rozszerza się je o pojęcie zrównoważony i właściwie stosuje się je łącznie. W dokumentach planistycznych, które dotyczą ogólnego rozwoju państwa, powiatu czy gminy używa się ich razem. Także rozwój poszczególnych obszarów funkcjonowania państwa ma być zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Są dwa główne przyczynki do powstania tego pojęcia. Pierwszy to kryzys energetyczny lat 70 spowodowany zakręceniem kurka z ropą przez państwa arabskie i związanymi z tym kłopotami gospodarczymi bogatych państw zachodu. Wtedy też powstały prognozy o przewidywanym czasie wyczerpania zasobów surowcowych ziemi, nie tylko ropy naftowej ale i wielu innych niezbędnych do rozwoju gospodarki. Zaczęto również zwracać uwagę na wykorzystanie wydawało się nie wyczerpywanych zasobów środowiska (woda, powietrze) i wpływu ich stanu na poziom życia ludzi.
Drugi przyczynek, to uświadomienie sobie, że otaczające nas środowisko przyrodnicze ulega gwałtownemu wyniszczeniu, które dotyka wszystkie elementy przyrody te ożywione i nie ożywione. Wymarłe na skutek rozwoju cywilizacji w XIX i XX wieku gatunki zwierząt i roślin liczono w milionach gatunków. Coraz więcej przestrzeni było zajmowanych na potrzeby ludzi.
Obydwa zjawiska zrodziły przekonanie, że prowadząc tak rabunkowe wykorzystanie zasobów środowiska doprowadzi do tego że przyszłe pokolenia mieszkańców Ziemi nie będą miały zasobów środowiska niezbędnych do życia i nie będą mogły podziwiać gatunków zwierząt i roślin, które nas otaczają.
Pomysłem na przeciwstawienie tych tendencji było zdefiniowanie rozwoju zrównoważonego, czyli takiego rozwoju cywilizacji, który pozwoli zachować dobra środowiska dla przyszłych pokoleń. Podczas pierwszego Szczytu Ziemi, który odbył się w 1992 r w Rio de Janeiro przyjęto zasady, którymi powinna się kierować cywilizacja ziemska w dalszym swoim rozwoju. Nazwano je Agenda XXI, zwiera ona zasady jakie powinny obowiązywać w XXI wieku i właściwie wszystkie państwa zobowiązały się do ich stosowania, także w rozwoju na szczeblu lokalnym.
PS. Strategia Rozwoju Powiatu Wołomińskiego zawiera zapis, zobowiązujący do opracowania Agendy XXI dla powiatu. Jest przykład nierozumna pojęcia o którym pisałem powżej. Zgodnie z nie tylko ideą zrównoważonego rozwoju ale i wymaganiami państwowymi tak strategia powinna być zgodna z zasadami zawartymi w Agendzie XXI.